V období časného jara jsou cibuloviny velmi ceněné pro barvu, kterou dodávají zahradě. Stačí jen minimální úsilí a budou kvést opakovaně každý rok. A při trochu větší péči se budete těšit ze záplavy barev až do letních měsíců.
– Kontrolovat uskladněné cibuloviny přes zimu. Zjistěte, zda jsou zdravé , a naplánujte si, jak je budete postupně vysazovat ven, kde budou kvést až do léta.
– Přinést dovnitř poslední z jarních cibulovin vysazených v květináčích. Uskladněte je na chladném světlém místě, dokud pupeny neukáží barvu.
– Vysadit lilie na záhony nebo do květináčů. Lilie můžete rozsazovat tak, že jejich vykopete s neporušeným kořenovým balem, dokud mají krátké stonky.
– V březnu hned po odkvětu pohnojit cibuloviny rostoucí na záhonech i v květináčích
– Nechat naklíčit hlízy mečíků pod sklem . Dejte je do nádoby se substrátem a udržujte v teple a vlhku. V březnu je vysaďte spolu s hlízami ve vegetačním klidu, které budou kvést až o dva až tři týdny později.
– Odebírat odřezky z hlíz jiřin naklíčených v zimě. Vysaďte je do zahrady větší počet.
– Označit si umístění cibulovin , které bude třeba přemístit.
– Vysadit v létě kvetoucí cibuloviny v zahradách s mírným podnebím.
– Vysadit do květináčů ve studeném pařeništi a nevytopené skleníku begónie, pryskyřníky a jiné cibuloviny, se kterými počítáte, že budou kvést v bytě.
– Do květináčů vysaďte nebo přesaďte cibuloviny, jako je valota a Kliv, spolu s poslední skupinou zornic.