Že umývat okna octovou vodou je šetrné a efektivní, nás naučili už mámy. I že citron je na vodovodní kohoutky nejlepší. V kuchyni se však najde mnohem více užitečných pomocníků při úklidu!
Ocet a soda bikarbona – to jsou asi nejpoužívanější přísady, které využijeme nejen při vaření, ale i úklidu. Zde je přehled dalších:
Kečup
Zatímco na ubruse nebo oblečení nás dokáže potrápit, dokud ho vypereme, při čištění se může překvapivě někdy i sjet. Kečup nebo rajčatová šťáva jsou totiž docela účinné prostředky na čištění mosazi. Stačí nanést, nechat pár utratit odstát, a pak opláchnout a vyleštit.
Rýže
Nezáleží na tom, zda je guľato- nebo dlouhozrnná, rýže je fantastický pomocník při čištění zašlého skla. Zejména na lahvích, do kterých se těžko dostaneme hadříkem nebo houbičkou, je k nezaplacení. Postup není těžký: do nádoby nasypte trochu suché, neuvařené rýže, přidejte ocet, trochu vody a tekutého mýdla nebo prostředku na mytí nádobí a uhodli jste – z láhve třeba udělat šejkr, kterým pár minut pořádně potřesete. Kombinace čistících tekutin a abrazivní rýže zdolá i jinak odolné skvrny. (Prý to funguje lépe než natrhané noviny.)
Cukr
Nejen do kávy nebo koláče, ale překvapivě, cukr se sejde i do pračky! Obsahuje enzymy, které pomáhají rozložit chlorofyl. Takže, pokud se vám nedaří vyprat skvrny od trávy, zkuste na flek nanést cukr smíchaný s vodou na kaši a nechte odstát půl hodinu před praním.
Čaj
Jak víme, výborné barvivo na velikonoční vajíčka. No čaj se sejde i při čištění – konkrétně, rzi. Pokud zrezivělé předměty namočíte do silného horkého černého čaje, půjdou vyčistit mnohem snadněji. Platí to o starším zahradním nářadí io drobných dekoracích v domácnosti.
Káva
Ideální prostředek na odstraňování pachů. Umletou kávu stačí nasypat do misky a postavit do inkriminované místnosti. Druhý tip: Pokud se vám minul sprej do bot, vyrobte si vlastní směs: do staré husté ponožky nasypte kávu a trochu sody a šup s ní do zpocených tenisek!
Sůl
Abrazivní účinek soli využívali naši předkové odpradávna. Neměli bychom na něj zapomínat ani my. Sůl je účinná zejména při čištění starých pánví a připálení hrnců. Třeba s ní však zacházet efektivně: nejprve sůl nasypte do relativně suché nádoby a skvrny vytírejte kartáčkem, hadříkem nebo papírovým ubrouskem. Teprve potom ji zřeďte s vodou.
Olej
Možná jste už přišli na to, že olivový nebo kokosový olej jsou fantastické přípravky pro údržbu dřevěného nábytku. No olej se paradoxně sejde i na čištění – olejových skvrn. Možná to zní divně, vyrážet klín klínem, ale olivový olej se skutečně osvědčil při odstraňování odolných, starých mastných fleků, například na sporáku. Naneste trochu oleje na čistý hadřík a špinavou plochu rázně vytřete. Pokud ji chcete následně důkladně odmastit, použijte octovou vodu.
Mléko
Tato zkušenost nás překvapila nejvíce, ale docela dobře funguje.Plnotučné mléko je šikovný pomocník při čištění kůže. Kožené boty, bundu nebo opěradlo na sedačce nejprve zbavte prachu, potom pomalými, krouživými pohyby otřete hadříkem namočeným v mléce. Nechte odstát a nakonec lehce přetřete vlhkým hadrem namočeným ve vodě. Kůže znovu získá svěží barvu a drobné škrábance zmizí.