Po zimě by měl každý z nás precizně zkontrolovat střechu domu. I když se nám zdá, že je všechno v nejlepším pořádku, nemusí to tak být.
Ve střeše mohlo dojít k poškození v důsledku padajícího zmrzlého sněhu nebo polámaných větviček stromů. Pravidelná kontrola střechy nám může pomoci odhalit mnohé škody, poškození a zároveň prodlouží její životnost. Také tolik nemineme na stavební materiál když poškození zjistíme dokud není závažné.
K pomoci si můžeme zavolat odborníka, nebo si jednoduše střechu zkontrolovat sami. Musíme se zaměřit na určité části, které musíme důkladně zmapovat. Krytiny z pálených tašek se podle zkušeností odborníků i majitelů střech z tohoto materiálu vyplatí, protože mají dlouhou životnost – i více než sto let. Aby nám sloužily co nejdelší čas doporučeno pravidelná kontrola. Kontrola střechy by měla probíhat přibližně dva krát do roka a to před zimou, tak po ní. Také se doporučuje pokud ji zkontrolujeme i po silných bouřích, či po bouřlivém větru. Pravidelná kontrola přispěje k odhalení problému v jeho začátcích. Pokud tento problém začneme řešit hned předejdeme větším škodám a zároveň prodloužíme životnost celého střešního plášti a vlastního krovu.
Jarní revize střechy zajišťuje kontrolu stavu a funkčnosti střechy, jakož i její prvky těsně po zimě. Při skládané krytiny se doporučuje začít s vizuální kontrolou tašek. Vizuální prohlídku klidně zvládneme i sami, pokud je však naše střecha členěna, nebo nám bývá špatně ve velkých výškách, je lepší, když si zavoláme speciální pokrývačskou firmu. Po zimě je časté, že dojde k posunu protisněhových prvků v důsledku velkého množství sněhu. Může dojít ik posunutí jiných výstupků, které se nacházejí na střeše, jako například komíny, které slouží k odvětrávání. Na střeše je třeba dále zkontrolovat klempířské prvky kolem průniků, plechy komínů a prvky, které slouží k odvětrávání. Zkontrolovat třeba také protisněhové zábrany a jejich upevnění. Pokud byly správně nainstalovány, měli by zvládnout zimní období bez různých nepříjemností. S žebříkem třeba důkladně ohlédnout i žlaby, odtokové roury včetně jejich připojení. Třeba zkontrolovat zda nejsou ucpané, zprohýbané, děravé a zda drží tak, jak mají.
Pokud zjistíme jakoukoliv chybu, neměli bychom opravu odkládat na pozdější dobu, nemuselo by se nám to vyplatit. Další kontrolu krytiny můžeme uskutečňovat již ze samotného interiéru. Při střešních oknech, bychom měli zkontrolovat jejich uchycení, těsnění a zkontrolovat bychom měli i to, zda nedošlo ke prasknutí. Po zimních měsících je třeba zkontrolovat i neobydlené půdní prostory. Jarní zatékání může místnost výrazně poškodit, pokud to neodhalíme co nejdříve. Na dřevěných částech místnosti by se mohla objevit plíseň, nebo různé houby, které se vlivem velké vlhkosti tvoří ve velkém. Pokud jsme narazili během kontroly na poškozené, či nefunkční prvky, měli bychom je co nejdříve opravit, nebo vyměnit. Někdy může nastat i taková situace, že střecha a podkroví je poškozené tak, že oprava nebo výměna jednotlivých prvků není dostačující.