Domů Byt Zdravé bydlení

Zdravé bydlení

Vaši novou pohovku, jídelní stůl, kuchyňskou linku nebo koberec si dnes můžete koupit mnohem ekologičtější než jste si možná doposud mysleli. Mnoho výrobců zredukovalo škodlivé látky, ale nepropagují to nutně ve svých reklamách.

Jak zdravě dnes žijeme?

Velmi nesmělo se rozvinul trend bydlení s ekologickým nábytkem. Ale co s vším tím nábytkem, který už postává v našem bytě? Jmenuje se to domovní odpad. Za tuto interpretaci je zodpovědný zákon o odpadech. Tento předpis reguluje likvidaci odpadů. A pokud jednoho dne rozhazovati své milované křeslo, bude patřit k němu. Jakož i Vaše koberce, vestavěné kuchyně, stoly, matrace atd. Ani jen nechcete vědět kolik chemie se ve skutečnosti nachází v potahových látkách a lacích, impregnační nebo lepicích prostředcích. Ale to se snad v budoucnu změní.

Pokud se na toto téma zeptáme větších a exkluzivnějších výrobců nábytku, dostaneme od mnoha z nich zajímavou odpověď: Ekologický nábytek? Samozřejmě, ten již přece děláme dlouho – jednou pro oblast ložnici, jednou pro dětský pokoj, jindy při použití dřevotřískových desek. Ale nemluvíme o tom až tak rádi. Proč? Při pojme ekologický nábytek si člověk rychle pomyslí na nudný nebo staromódní design.

Nábytek odpovídající ekologii je podle starého klišé pokládán – ať už právem či neprávem – za nemoderní a nudný. A kdo už jen chce sedět na takové pohovce?

Jak se dostanou dobrovolníci, který to však chtějí zkusit k zařízení šetrnému k životnímu prostředí? Existuje vůbec takové – situace je nepřehledná. Můžeme se například obrátit na Evropské sdružení ekologických domů nábytku. Můžeme se také řídit podle známek kvality. Ale třeba si je všechny pořádně přečíst, protože ještě neexistuje známka za důsledné a rozsáhlé eko- příp. bio-provedení nábytku, která by odpovídala například stejným přísným známkám při potravinách.

Ale něco přece jen udělat můžete: Je smysluplné se zeptat výrobců nebo prodejců přímo na nábytek, který neobsahuje škodlivé látky. Protože odpověď by mohla být možná o mnoho pozitivnější než byste čekali. A vyplatí se ptát na aktuální koncepty výrobců týkající se životního prostředí: jistý výrobci chtějí například prosadit nové nápady, pomocí kterých by se dalo množství nábytkového odpadu, tedy domovního odpadu, minimalizovat už od začátku.

Zdravé laky?

Laky jsou považovány za nezdravé. To však platí jen částečně. Téměř všechny laky jsou složeny z čtyř složek.

– Spojovací materiál, který je základem a je zodpovědný za odolnost, lesk, tvrdost.

– Rozpouštěcí prostředky umožňující jejich pozdější zpracování. Při novějších lacích, které se dají ředit vodou je jejich podíl malý.

– Pigmenty na základě jedovatých těžkých kovů již výrobci nepoužívají.

– Aditiva, což jsou přídatné látky, které zabraňují nechtěným změnám laku.

– Laky mohou zabránit tomu, aby materiál vypouštěl výpary. Například při nábytku se sedmi vrstvami laku je stále výrazně cítit rozpouštěcí prostředky. Zde pomůže už jen větrání!

– Při lazur a takzvaných přírodních lacích se ověřují obsažené látky.

– Ošetřovací prostředky na bázi lněného oleje nebo včelího vosku jsou neodmyslitelné.

Podobné články

Žádné komentáře

Napsat komentář