Domů Stavba a rekonstrukce Zdíme po novém

Zdíme po novém

Dnes se kladou mnohem vyšší nároky na energetickou náročnost rodinných domů jako v minulosti, proto klasické zdicí prvky pro nedostatečné tepelnětechnické vlastnosti nahrazují nové.

Tepelněizolační vlastnosti stavebních konstrukcí určuje tepelnětechnické norma a ta je mnohem přísnější. Pro venkovní stěny požaduje v současnosti hodnotu tepelného odporu 4,4 W / m2K, od roku 2020 by však měla být 6,5 W / m2K. Tato hodnota odpovídá standardu pasivního domu a blíží se k hodnotám nulového.

A těžko se dá dosáhnout bez zateplení. Tradiční zděné konstrukce domu spojují v jedné vrstvě tři základní funkce obvodových stěn – nosnou, tepelněakumulační a tepelněizolační – a vždy se jedna z nich zanedbává. Masivní cihla má dobrou únosnost i akumulační schopnost, tepelnou izolaci třeba zajistit doplňkovou izolační vrstvou. Pórobetonové stěny zase splňují požadavky na statiku a mají výborné tepelněizolační vlastnosti, akumulaci tepla však musí převzít jiné konstrukce.

Nová cihla

Tlak na zvyšování tepelněizolačních vlastností přinutil vytvořit moderní cihlové bloky, které se snaží všechny tři funkce naplnit v jedné vrstvě. Proto se objevily zateplené tvárnice, kde vzduchové mezery vyplňuje izolant – minerální vlna nebo polystyren. Samotný střep je ještě lehčený množstvím jemných pórů, které vznikají v procesu vypalování po vyhoření různých ľahčív přidávaných do cihlářských surovin.

A právě póry podstatně zvyšují tepelněizolační vlastnosti těchto cihel. S vyľahčovaním cihly nahrazováním tepelnou izolací zároveň souvisí snižování statické únosnosti takových cihel a akumulace tepla, které byly považovány za její hlavní výhody. Ke zvýšení tepelněizolačních vlastností přispívá i moderní systém svislých spojů mezi cihlami na pero a drážku. S novými zdicími prvky se mění také princip výstavby, spočívá v nahrazení hrubého maltového spoje tenkým lepeným spojem.

Pórobeton

Sortiment pórobetonových tvárnic patří k materiálům s vysokou izolační schopností. Hlavní výhoda pórobetonu oproti jiným zdicím materiálem je jeho homogenita. Ve všech směrech má stejné tepelněizolační vlastnosti a nemá v sobě díry, co se dobře využívá při řešení tepelněizolačních mostů.

Má však horší akustické vlastnosti. Z pórobetonu lze vyzdít stěnu, která dokáže při rozumných tloušťkách a bez dodatečného zateplení bezpečně překročit normové požadavky na obvodové konstrukce. Podle štítku energetické náročnosti může dům postavený z tvárnice hrubé 500 milimetrů bez zateplení splňovat požadavky úsporné stavby, nestačí však na nároky pasivního domu.

Vápenocementové cihly

Používají se méně a jsou stejně z přírodního materiálu jako pálené cihly. Vynikají především svými zvukově izolačními schopnostmi díky své velké hmotnosti, která odrazuje od jejich používání.

Samotné cihly nemají dobré tepelněizolační vlastnosti, proto je třeba vždy kombinovat se zateplením. Mají vysokou únosnost a lze z nich stavět tenčí obvodové stěny, zůstává tak prostor na silné zateplení a celková tloušťka je stále rozumná, dokáže šetřit zastavěnou plochu. Proto je rádi používají projektanti a stavitelé pasivních domů.

Na bázi betonu

Samotné tvárnice beton neobsahují, jen se jím zalévají, využívají systém ztraceného bednění. Jednou z možností jsou prvky lisované z dřevocementové směsi s polystyrénovou vložkou, která zajišťuje tepelný odpor stěny. Tvárnice se kladou na sebe a po určité výši zalévají betonem.

Tím, že je tepelný izolant umístěn na vnější straně tvárnice, výrazným způsobem izoluje betonové jádro, které je zase vynikajícím akumulátorem tepla. Zároveň zajišťuje statické požadavky stavby. Ještě před zalitím lze dutiny využít k vedení všech rozvodů. Výhodou je způsob výstavby bez malty, což zabraňuje tvorbě tepelných mostů. Přírodní porézní materiál a výplňový beton v tvárnicích tvoří i velmi účinnou ochranu před hlukem.

Zateplujte

Tvárnice hrubé 50 centimetrů, ať už keramické nebo pórobetonové, se snaží držet aktuální trendy a jejich výrobci tvrdí, že jejich netřeba zateplit. Mnozí odborníci však doporučují postavit nosné obvodové zdi jen v tloušťce odpovídající statickým požadavkům a potřebný tepelný odpor dosáhnout vhodnou tepelnou izolací.

Ve stejné či dokonce menší tloušťce se dá postavit stěna zateplená s mnohem lepšími tepelně parametry. Při nezatepľovanom zdivu je mnoho detailů – tepelných mostů, které stěnu tepelně oslabují. Jsou proto navrženy komplikované detaily, jak je minimalizovat. Problém nastává, pokud se detail na stavbě nedodrží, což je častá realita.

Zateplení dokáže zachránit chyby při zdění a překrýt kritické tepelné mosty. V zatepleném zdivu se při topení může akumulovat teplo, které po vypnutí topení ze stěn sál do místnosti. Pokud máte z vnější strany tepelnou izolaci, teplo ze stěn vyzařuje pouze směrem dovnitř. No pokud je zdivo bez tepelné izolace, akumulované teplo jde nejen do místnosti, ale uniká i ven.

Žádné komentáře

Napsat komentář