Chystáte se udělat obytným podkrovní prostor nebo vám uniká teplo přes váš současný krov? Je čas zateplit ho.
Víte, že nezateplenou nebo nesprávně zateplenou šikmou střechou může unikat až 30 procent energie na vytápění? Kvalitním odizolováním šikmé střechy výrazně zvýšíte energetickou účinnost celého domu. Výběrem izolačního materiálu ovlivníte i protipožární vlastnosti izolace a ochranu proti hluku.
Jak začít?
Zateplení střechy vyžaduje precizně zpracovaný projekt, který má obsahovat popis aktuálního stavu krovu před zahájením izolačních prací. Návrh zateplení šikmé střechy a výběr zateplovacího materiálu musí řešit komplexně, s ohledem na konstrukční prvky, skladbu izolací včetně větracích mezer, parozábrany i pojistné fólie. Vliv na výběr má i poloha domu v terénu vzhledem k povětrnostní podmínky i lokalitu.
Aplikace difúzní fólie
Tepelnou izolaci třeba chránit před vodou, která proteče přes střešní krytinu. Pro tento účel je třeba na krokve aplikovat pojistnou, hydroizolační fólii. Ideální jsou vysoce difúzní kontaktní fólie, které se mohou dotýkat tepelné izolace. Fólii umisťujte nad krokve, ale v případě rekonstrukce bez výměny střešní krytiny mezi krokve, a to co nejblíže k hornímu okraji krokví. Nejčastější chyby se stávají při nesprávné montáži – fólie se při práci poškodí nebo nedostatečně přeloží, takže nemůže dokonale plnit svou funkci.
Optimální tloušťka
V současnosti již existuje několik způsobů, jak zateplit krov. V našich klimatických podmínkách se doporučují odvětrané střechy, neboť při tomto systému se intenzivněji odvětrává kondenzát vznikající ve střešním plášti. Zateplení lze realizovat ve třech variantách: nad krokvemi, mezi krokvemi s izolací pod krokvemi nebo pouze pod krokvemi. Každý z nich dosahuje různé stupně tepelněizolačních, zvukověizolačních a požiarnobezpečnostných vlastností.
Klasický způsob zateplení podkroví je vkládání izolace mezi krokve a pod ně. Povrch fólie a nosných střešních prvků nesmí být mokrý ani vlhký. Rostoucí požadavky na tepelněizolační vlastnosti konstrukce přinesly potřebu aplikovat izolaci ve dvou a více vrstvách. Toto řešení pomohlo i výrazně minimalizovat vznik tepelných mostů.
Od 1. 1. 2016 je platná nová legislativa pro tepelnou izolaci šikmé střechy, která vyžaduje tloušťku tepelné izolace přibližně 30 centimetrů, v závislosti na jejím součinitele tepelné vodivosti – lambda (λ). Pokud nechcete ztratit příliš mnoho centimetrů ze světlé výšky podkroví, upřednostněte tepelnou izolací s lepším, tedy nižším parametrem lambda, která dokáže zajistit lepší izolaci při menší tloušťce.
Správné uložení
Prvním krokem je řezání izolace na potřebný rozměr. Kvůli co nejlepší těsnosti jí třeba ponechat přesah přibližně dva centimetry. Při ukládání třeba dbát na to, aby nevznikly mezery mezi izolací a krokvemi, které by následně vytvořily tepelné mosty.
Spoje izolace obou vrstev nemají být nad sebou, ukládat je třeba střídavě tak, aby všechna místa spojů v první vrstvě byly překryty. Největší pozornost vždy věnujte detailům, například při styku s krokvemi raději použijte několik vrstev pružné izolace. Důležité je i pevné uložení izolace, protože ta se vibracemi či gravitací posouvá a mohou vznikat nežádoucí mezery a štěrbiny, ve kterých se sráží vodní pára, vzniklá voda následně poškodí izolaci i samotnou konstrukci.
Střecha tvoří spolu se základy nejdůležitější část rodinného domu. S její zateplením proto obraťte na zkušené odborníky. Vyhnete se tak dodatečným nákladům na opravu střechy, spojeným s demontáží podhledu nebo krytiny.
Minerální vlna
- má nízký difúzní odpor, velmi dobře propouští páry, zachovává prodyšnost stěn, má vysokou pohltivost zvuku
- součinitel tepelné vodivosti je od 0,035 W / mK,
- je z přírodních materiálů, čedičové nebo kamenné vlny, které se při výrobě tepelně zpracovávají
- výborně se přizpůsobuje nerovnostem ve střešní konstrukci a vyplňuje mezikrokevního prostor
Stříkaná pěnová izolace
- kompaktní izolační vrstva – vyplní každou štěrbinu
- je paropropustná s otevřenou buněčnou strukturou
- má výbornou adhezi na podklad, neměnné tepelněizolační vlastnosti, nízkou objemovou hmotnost, zabraňuje kondenzaci vlhkosti, je vzduchotěsná, nepodléhá tvorbě plísní
- součinitel tepelné vodivosti je od 0,034 W / mK
- rychlá aplikace v tekuté formě
Pir-pěnové desky
- nadkrokevní tepelná izolace z tvrzených polyizokyanurátových desek
- součinitel tepelné vodivosti je 0,022 – 0,023 W / mK, splňují příslušné normy i v menší tloušťce, má vysokou pevnost v tlaku, nízkou objemovou hmotnost, nepodléhají tvorbě plísní
- homogenitu celoplošné izolační vrstvy zvyšuje spoj desek na pero a drážku
Foukaná izolace
- z dřevního vlákna nebo celulózy
- má přirozenou schopnost vyrovnávat vlhkost a výborné zvukověizolační vlastnosti, je paropropustná, ekologická a recyklovatelná
- součinitel tepelné vodivosti – dřevní vlákno 0,038 W / mK, celulóza od 0,037 W / mK
- celulóza výborně akumuluje teplo – fázový posun prostupu tepla je až 4,6 hodiny
- dřevní vlákno se při foukání mechanicky spojí, čímž izolace časem nesedá
- do uzavřených dutin střešní konstrukce se vhání pod vysokým tlakem, vyplní každou štěrbinu