Domů Zahrada Založte si zimní zahradu

Založte si zimní zahradu

Zimní zahrada obohacuje dům o záplavu slunečního světla, poskytuje útočiště rostlinám pěstovaným v nádobách, nám umožní být v přírodě za každého počasí a pěstitelům nabízí neočekávané možnosti.

Je to místo, kde si můžeme odpočinout a vychutnávat oázu klidu, obklopeni svěží zelení. Sem totiž můžeme umístit i druhy, kterým nejsme schopni vytvořit vhodné podmínky v jiných částech domu. Zde dostanou i ty nejexotičtější a nejnáročnější druhy potřebný dostatek světla, vzdušné vlhkosti a prostoru.

Jak založit zimní zahradu?

Možnosti jsou různé. Od vyhrazení nevyužívané místnosti v domě k tomuto účelu přes vytvoření kryté terasy, či dokonce zasklení celé terasy, až po přístavbu k domu. V každém případě však již při plánování zimní zahrady musíme mít na paměti její pozdější využití. Vyplývají z toho totiž odlišné finanční náklady, nároky na způsob budování, ale i na vybavení. Nejlepší místo na její založení je jižní nebo západní strana domu. Rostliny tam mají vhodné světelné i teplotní podmínky a přijatelnou vlhkost vzduchu. Vytápěné prostory se však vyznačují jinými podmínkami během zimy jako nevytápěné.

Teplý obytný prostor navíc

Celoročně teplá zimní zahrada, která má sloužit jako plnohodnotný obytný prostor, vyžaduje optimální izolaci. Z toho však vyplývají zvýšené náklady na vytápění. Taková zimní zahrada se však dá využívat jako obývací prostor, pracovna či letní kuchyně. Teplota po celý rok je v ní nad 18 ° C.

O příjemnou tropickou klima s potřebnou vlhkostí se postarají půvabné liány, jakož i mnoho jiných rostlin, hlavně trnitá popínavá bugenvilea (Bougainvillea) , keříčkovitý Mračňák (Abutilon) , dekorativní Aglaonema (Aglaonema) , křehké kaládium (Caladium) nebo vlhkomilná kalatea (Calathea) . Dobře se tu cítí i nápadnější rostliny, jako například malpígia holá (Malpighia glabra) , alokázie veľkokoreňová (Alocasia macrorrhiza) a guajava jablečná (Psidium guajava) . Pravou tropickou atmosféru docílíme seskupením velkých stromových rostlin, například banánovníku (Musa) , kokosovníku (Cocos) , fíkovníku (Ficus) či krotony (Codiaeum) . Nápadnější jsou kvetoucí druhy. Obdivovat můžeme různé tvary a barvy květů orchidejí ( Phalaenopsis, Dendrobium, Cymbidium) , exotického ibišku (Hibiscus) , oleandru (Nerium) , Dipladenia (Dipladenia) , plumérie červené (Plumeria rubra) , akácie (Acacia) či durman (Datura) .

 

Nevytápěná zimní zahrada

Využít se dá jako prostor pro přezimování rostlin pěstovaných v nádobách. Zrealizovat se dá jen s minimálními výdaji. Není zde totiž zapotřebí speciální izolace. Stačí, aby teplota bez nároku na vytápění v zimě neklesla pod 0 ° C. V tomto případě plně postačí přístavba, jejíž konstrukce je srovnatelná s kvalitním skleníkem a je přistavena přímo k domu.

I nevytápěný zimní zahrada nabízí bohaté možnosti při výběru rostlin, zejména těch, co nemají rádi v zimě teplo, například azalka, brambořík, oleandr či kamélie. Při jejich přezimování by teplota neměla překročit bod mrazu, měla by se pohybovat od 6 do 16 ° C. V létě se zde daří téměř všem druhům pokojových rostlin. Mnoho druhů potřebuje dostatek tepla, sušší vzduch a chladno, ale ne mráz.

Ideální teplota pro přezimování aloe (Aloe) , klívie (Clivia) , pryšce (Euphorbia) , echeverie (Echeveria) , muškátu (Pelargonium) , tlustice (Crassula) , Lipka africké (Sparrmannia africana) , banánovníku (Musa) , cypřiše velkoplodých (Cupressus macrocarpa) je od 10 do 16 ° C. Pro pokojové azalky (Azalea) , citrusy (Citrus) , ibišek (Hibiscus) , kaktusy (Cactus) , plodů mučenky (Passiflora) , juku (Yucca) a nízké palmy je ideální teplota od 6 do 12 ° C. Všechny tyto rostliny se mohou v nevytápěné zimní zahradě pěstovat během celého roku, aniž jsme je přesouvali na jiné místo.

zimna_terasa13

Žádné komentáře

Napsat komentář