Domů Zahrada Zahrádka za domem

Zahrádka za domem

Pokud za domem nemáte velkou zahradu, ale jen menší dvůr, který chcete využít naplno, máme pár nápadů.
Ceny stavebních pozemků a rychlý životní styl ne vždy přejí velkým zahradám. Ať už samostatně stojící rodinné domy, dvojdomy nebo rodinné zástavby proto nejednou mají poměrně málo zelené plochy. Ta nejednou připomíná jen jakýsi zelený pásek kolem stavby. V stísněnějších podmínkách si proto třeba dobře rozmyslet, jak plochu využít co nejlépe.

Nejjednodušším řešením je, přirozeně, obyčejný zelený trávník a pár keřů nebo stromů v rozích pozemku. Jak to však často bývá, nejjednodušší řešení není nejlepší a zpravidla ani nejkrásnější.

Prodloužení obytné plochy

Obývací pokoj nebo jídelna pod širým nebem je na menším dvoře ideálním řešením. Získáte tak životní prostor, který zásluhou globálního oteplování využijete velkou část roku. Aby bylo posezení nejen příjemné, ale i esteticky zajímavé, přemýšlejte víceúrovňový. Podobně, jako při výběru kvetoucích rostlin do záhonů: vpředu sázíme nízké kvítky, za ně výše a střídáme je s těmi nejvyššími, aby záhon vytvářel jakousi květinovou symfonii – namísto jednoho tónu ve stejné výši. Tento princip se vyplatí i při plánování sezení – cosi zajímavé by mělo být ve výšce očí, když sedíme, ale „nuda“ by neměla být ani když stojíme. Na plot lze umístit závěsné květináče, drobnosti ze dřeva, svítilny nebo elektrická svítidla. Přirozeně, mv rozumné míře, aby zadní dvůr nepřipomínal Las Vegas a nočním svícením jsme nerušili sousedy.

Intimní oáza

Pokud je zahrádka obklopená vyššími ploty od sousedů, můžeme tento handicap proměnit na výhodu. V stinné, ale bezvětrných zahrádce se bude dařit teplomilným rostlinám. A to je skvělá příležitost pro vytvoření jedinečné oázy ve stylu tropického ráje. V kombinaci s menšími jezírky (postačí i ploché mísy s vodou), které zajistí vlhkost, se bude dařit bromélie, jukám nebo bambusu. Pokud je zeď betonový, můžeme ho omítnout, aby ladil s fasádou domu, nebo jej nechat v syrovém stavu a po jeho délce nasadit různé popínavé rostliny.

Zelená zeď

Jelikož břečťan je sice stálezelený, ale poměrně pomalu roste, mnozí majitelé se rozhodnou pro jiné druhy. Tzv. Psí víno ​​“- révu divoký Pětilistý – roste nepoměrně rychleji, ale na zimu opadává a nechá stěny holé. Zajímavým řešením je například kvetoucí vistárie, ale is ní třeba mít trpělivost: více zahrádkáři nám referovali, že jim rozkvetla až po šesti letech. Výhodou této rostliny je však její dlouhověkost. Pokud tedy dům plánujeme i pro další generace, táhlé vistárií jim vlastně připravujeme romantickou besídku.

Dětský ráj

Lidé, kteří nemají trpělivost a talent na pěstování zeleně, mohou zahrádku využít k vytvoření herny pod širákem. Například, pokud betonové tvárnice očíslujeme a uspořádáme do tvaru panáka nebo skákací hry „školka“, případně pokud část dvora obětujeme na pískoviště, hrazdu na cvičení a podobne.Aj v takovém domácím „fitku“ by však alespoň část zahrady měla být zelená – zajistí tak chládek a vlhkost. 

Chytrost, ne peníze

  V mnoha případech platí, že kouzlo zadního dvora nebo menší zahrady nespočívá v tom, kolik peněz jsme investovali, ale kolik času a zejména důvtipu. Podmanivý dojem zpravidla vzniká tím, že zahrádku ladíme do jednotného stylu. Z tohoto pohledu se vyplatí nepřehnat to s plastem. Pokud si nemůžeme dovolit pěkný, ale dražší zahradní nábytek, možná si ti šikovnější pomohou i tím, že řezané dužiny pařezy z ovocných stromů ozdobí pestrými podsedák a ubrusem, který zakryje všechny nedostatky.

23407-dom-zahrada-clanok

Žádné komentáře

Napsat komentář