Lehké a vzdušné písčité půdy obsahují dostatek vzduchu, který je sice pro kořeny důležitý, ale nevýhoda je, že taková půda neudrží vláhu a živiny. A i když zahradu denně poléváte, půda rychle a zejména v létě do hloubky proschne. Do záhonu jsme proto vybrali rostliny, které dobře snášejí sucho i méně úrodnou půdu.
Ježibaba (Echinops) je nenáročná trvalka zajímavá svými kulovitými soukvětími. Jsou vhodné na řez a vydrží dlouho ve váze. Rostlina dorůstá do výšky i jeden a půl metru. Kvete od července do září. Hodí se zejména do pozadí záhonů.
Řebříček obecný ‚Funck‘ (Achillea Millefolium) dorůstá do výšky přibližně 60 centimetrů. Kvete od června do srpna nápadnými květy. Má ráda slunečné polohy a propustnou půdu.
Pryšec Seguierov (Tythymalus seguieranus) kvete koncem léta a začátkem podzimu. Na koci stonků se objevují limetkově zelené květy a listeny.
Pryšec myrtovitých (Tythymalus myrsinites) je pouze 20 cm vysoká trvalka. Jeho poléhavé stonky zaberou i 60 cm do šířky. Kvete na jaře 5 až 10 centimetrů širokými okolíky zářivých květů.
Šanta zahradní (Nepeta faassenii) vytváří bohaté trsy. S výškou 20-30 centimetrů je ideální na okraje záhonů. Je to kočkami oblíbená bylinka, která kvete od května do září.
Trávnička přímořská (Armeria maritima) nejlépe vynikne ve skupinkách. Je to nízká hustě trsovitý trvalka. Kvete v květnu a červnu květy s dlouhými stonky. Opětovné kvete v druhé polovině léta.
Levandule úzkolistá ‚Hidcote‘ (Lavandula angustifolia) je oblíbený keř na sluneční a suché stanoviště. Je bohatě rozvětvený a vytváří husté třásně voňavých sytě modrá květů. Při pravidelném řezu znovu rozkvete.