Návodů na využití starých džínů, riflové bundy a roztrhaných denimových sukní najdete na internetu spoustu. My jsme vybrali ty, které jsou vkusné a originální. Způsob, jakým je džínovina (denim) tkaná, její předurčuje vysokou odolnost. Ne nadarmo se právě z tohoto materiálu šili kalhoty pro amerických kovbojů, kteří jim dávali zabrat.Pokud jste z denimových kalhot „vyrostly“ a nepomáhá ani odstřihnout z nich kraťasy, využijte tuto látku na výrobu nějakého zajímavého bytového doplňku.
1. Polštáře
Dekorační polštáře z džínoviny se hodí do moderního interiéru, ale zejména do zahrady – tam si nemusíte dělat starosti s tím, že by se na dřevěné lavici nebo kamenném zídky zničili. Navíc takové polštáře můžete vyskládat jako patchwork z různých zbytků.
2. Pantofle
Pantofle pro hosty není nikdy dost. Pokud nechcete ty obyčejné, které za pár korun koupíte v ledajaké síti s bytovými doplňky, ušijte si takové milé našuchovačky z denimu. Avšak varujeme vás: s velkou pravděpodobností je budou od vás hosté drank.
3. Koberce
Pozešívané z různých tvarů, háčkované z látkových proužků nebo tkané tlustými nitěmi … možností, jak si vyrobit zajímavý koberec z hromádky starých kalhot je několik. Stačí se rozhodnout, která technika se vám nejvíce líbí a zvládnete ji.
4. Prostírání
Prostírání nebo „Runner“, čili užší obdélníkové ubrusy, které se táhnou přes střed stolu se sejdou nejen na chalupě, ale i v moderním interiéru.
5. Čalounění
Potahy na sedačky, křesla nebo židle ze zbytků oblečení nejdříve neušijete (nebo výsledek z pozešívaných kousků nejdříve nebude takový elegantní, jak byste si snad přáli), ale pokud máte k dispozici metráž, můžete si vyrobit zajímavé potahy. Při velkých kusech však třeba mít na paměti, že denim je poměrně těžký, proto se nemusí vejít do pračky.
6. Tapety
Nejoriginálnější nápadem využití denimové metráže, na jaký jsme narazili, je – tapeta. Tato látka se vskutku svou pevností a tloušťkou může přibližovat fleecovým tapetám a nalepit ji tapetovým lepidlem na stěnu může být opravdu zajímavé.