Domů Interiér Kuchyně Jak vybrat myčku nádobí

Jak vybrat myčku nádobí

Myčky nádobí jsou praktickými pomocníky v domácnosti . Je přirozené, že nejvíce je ocení vícečetné rodiny, kde může mytí nádobí po obědě zabrat nejednou i hodinu času. Lidé žijící „single“ však také ocení jejich výhody.

Výběr myčky závisí na několika podmínek. Hledět třeba zejména na účel, předpokládanou intenzitu využívání, ale například i na prostorové možnosti v kuchyni nebo dispozice kuchyňské linky.

 

Jak si vybrat nejlepší myčku do domácnosti

Nejdůležitějším kritériem, jak vybrat myčku nádobí , by měla být její velikost . V nabídce jsou myčky stolní, kompaktní a standardní. Stolní myčky jsou jen o něco větší, jako například mikrovlnná trouba a jsou určeny obvykle pro 5 či 6 souprav kuchyňského nádobí. Hodí se do malé domácnosti, ale například i do kanceláře.

Jak kompaktní myčky se označují ty, jejichž šířka je 45 centimetrů. Jde o tzv. zúžené myčky, kde se vejde obvykle do 9 souprav talířů a jiného nádobí. Hodí se pro domácnosti s dvěma nebo třemi členy .

Třetím druhem jsou standardní myčky , jejichž šířka je 60 centimetrů. Tyto mohou pojmout až 15 sad nádobí , nejvíce modelů je však vestavěných na 12 nebo 13 souprav. Tyto myčky se hodí do větších domácností, ale protože skoro všechny z nich mají i funkci poloviční náplně, použít je můžete  univerzálně kdykoliv.

Dobrá myčka nádobí se pozná podle parametrů

Druhým kritériem, jak vybrat myčku, jsou parametry, vlastnosti a funkce myček nádobí. Zde je třeba dívat zejména na spotřebu elektrické energie, spotřebu vody a počet souprav, čili kolik sad talířů a kuchyňského nádobí se do myčky na jeden mycí cyklus vejde.

Při výběru podle spotřeby energie či elektřiny třeba pamatovat, jak velký rozdíl může vzniknout s ohledem na náklady na jedno mytí . Nejúspornější myčky mohou spotřebovat až o 50% méně elektřiny na jedno umytí, což je již velmi výrazný rozdíl.

Přestože šířka myčky určuje do značné míry to, pro kolik lidí je spotřebič ideální na používání, rozdíly jsou i v rámci jednotlivých kategorií. Úzké myčky jsou nejčastěji na 9 až 10 souprav, standardní na 12 až 15, čili tam je už rozdíl větší .

Co se týče funkcí, tak platí, že čím více, tím lépe:

  • samozřejmostí by měla být možnost odložení startu až do 24 hodin
  • alespoň 8 programů mytí je dostatečný základ
  • velmi důležité je i regulování teploty, alespoň 5 možností je také základem
  • u standardních myček musí být samozřejmostí program na polovinu náplně
  • funkci Aquastop by měla mít také každá myčka
  • smysl nebo Fuzzy Logic zajistí automatické nastavení mycího cyklu podle plnosti myčky a  podle míry znečištění nádobí
  • pokud má myčka tepelný výměník , je to velké plus pro dokonalé vysušení nádobí

Volně stojící, stolní a vestavěné myčky

Jedním z postupů, jak vybrat myčku nádobí, je zohlednit dispoziční možnosti kuchyně. Pokud jste větší domácnost, no kuchyňská linka je příliš malá , volte raději volně stojící větší myčku, jak byste měli vybírat vestavěnou, no zúženou.

Pokud vám to prostorové možnosti dovolují, optimální je myčku zabudovat do kuchyňské linky. Vypadá to mnohem estetičtější a přirozenější , zejména pokud máte i ostatní spotřebiče zabudované v lince.

Stolní myčky jsou doslova z nouze ctnost a pokud se dá, vyhýbejte se jim. Jejich využití je spíše v případě kanceláří, chat, chalup nebo prostor, kde není jen nedostatek prostoru, ale kde se nevyžaduje ani zachovat určitý kompaktní design celé kuchyňské linky či kuchyně.

Co si všímat v praxi: testy a recenze prozradí plusy i mínusy

Koupě myčky není záležitost, kterou byste opakovali každý rok či dva. Právě z toho důvodu je třeba vybírat obezřetně a všímat si nejen to, jaké má myčka nádobí parametry, ale i to, jak funguje v praxi.

Za tímto účelem doporučujeme před koupí konkrétního modelu zaměřit se na recenze a spotřebitelské texty z praxe. Ty napoví například o jednotlivých funkcích mnohem víc, než jen samotné materiály od výrobce či prodejce. Stejně tak zjistíte, jak funguje příslušenství dodávané k myčce a zda není třeba ještě něco přikoupit.

Jak vybrat myčku nádobí s ohledem na praxi? Soustřeďte se na tyto věci:

  • jak jednoduše a pohodlně se dá zvolit konkrétní program
  • zda je koš na příbory dostatečně velký a zda se s ním dobře manipuluje
  • jak probíhá samotný cyklus mytí a zda je umytí například is běžnou tabletou dostatečné
  • jaká je skutečná kapacita myčky, například s hrubšími talíři
  • jak kvalitní je vysušení nádobí po umytí
  • jaká je hlučnost myčky a zda je možné ji používat například i v noci

Pořizovací cena vs. náklady

Nejlevnější myčky z hlediska ceny sice nemusí být vždy nejhorší z pohledu funkcí, ale zpravidla bývají vybaveny technologiemi s vyšší spotřebou vody a zejména vyšší spotřebou elektrické energie při mytí.

Jednou z důležitých podmínek, podle čeho a jak vybrat myčku nádobí , by mělo být i energetické hledisko. Na energetických štítcích bývá psaná i spotřeba na jeden cyklus, případně na jeden rok, kde se počítá obvykle s 280 mytími . Vezměte si tak do ruky kalkulačku a spočítejte si, zda například návratnost dražšího modelu není jen rok nebo dva.

 

Kde najít nejlepší myčky?

Když už mluvíme o cenách, je přirozené, že pokud najdete stejnou myčku ve dvou obchodech za rozdílné ceny, zřejmě si vyberete tu nejlevnější . Cena by ani v tomto případě ale neměla překrýt jiné, důležitější, podmínky.

Mluvíme o kvalitě zákaznického servisu, například rychlosti dodání, rozsahu příslušenství a zejména součinnosti obchodu při uplatnění reklamace a opravy . Je lepší vybírat si mezi známějšími obchody s dlouhodobými referencemi, například Alza , TPD , hej nebo Andreashop . U nich máte jistotu nejen výhodné ceny , ale i spolehlivého zákaznického servisu!

Podobné články

Žádné komentáře

Napsat komentář