Domů Interiér Kuchyně Vybíráme varnou desku a troubu

Vybíráme varnou desku a troubu

Varná deska a trouba jsou bezpochyby nepostradatelní pomocníci každé kuchyně. Kdysi byly v nabídce dva druhy – v bílé a hnědé. Dnes jejich sortiment, design a funkce jsou stonásobné.

Při výběru je dobré vědět, zda chcete zabudovaný spotřebič, tedy integrovaný, který bude pevnou součástí kuchyňské linky, nebo upřednostníte samostatně stojící sporák. Dalším důležitým faktorem je způsob jejich provozu. Pokud vyhrála elektřina, k dispozici máte sklokeramickou a indukční varnou desku a elektrickou troubu. V opačném případě půjde o plynové spotřebiče.

Když plyn hraje prim

Spotřebiče na plyn určitě nepatří do starého železa. Z hlediska bezpečnosti je jejich slabou stránkou otevřený oheň, který při nepozornosti může způsobit požár. Co se týče strašáka jménem unikající plyn, ten výrobci vyřešili. V případě zhasnutí plamene bezpečnostní pojistka přeruší přívod plynu nebo u některých modelů jej dokonce opět zapálí. Výhodou varných desek je okamžitá regulace teploty, jednoduché mechanické ovládání a dobrá cena.

Ruku v ruce s nimi kráčí moderní design a lehčí údržba. Elegantně vypadají desky z tvrzeného tónovaného skla s litinovými mřížkami. Samozřejmě, nezapomíná se ani na spotřebu, a to technologií přímého plamene, která ušetří až 22 procent energie v porovnání s klasickým hořákem a 20 procent času. Díky stovkám malých otvorů na hořáku jsou pokrmy ohřívané rovnoměrně bez připálení. Na rozdíl od varné desky nevýhodou trouby je, že teplota se hůře reguluje. Říká se, že plynová trouba jídlo vysušuje a připaluje ho zdola.

Elektřina jednotkou

Sklokeramické a indukční povrchy varných desek jsou investicí, která se vyplatí. Sklokeramika představuje ohřívání a vaření na mechanicky odolném povrchu, který se snadno udržuje, a co víc, má rozšířené varné zóny nejen na hrnce, ale i na pekáče. Vaření je sice pohodlné a rychlé, ale indukční systém stále netrumfne. Slabinou sklokeramiky je „líná“ dotyková regulace výkonu. Aby vám jídlo nevykypelo, v některých případech je lepší hrnec složit z plotny.

Indukční varná deska je vizuálně podobná sklokeramice, ale princip provozu je rozdílný. Nemá tepelné topná tělesa, ale indukční cívky. Teplo tak nevzniká pod deskou, ale ve spodní části hrnce. Potřebný je proto speciální nádobí, který musí být vodivý. V tomto případě litinový, smaltovaný a z nerezavějící oceli.

Výsledkem spojení magnetických polí vznikne ohřev. Flexibilní zóny umožňují vařit téměř na celé ploše indukční desky. K nezaplacení je i energetická úspora, rychlá příprava jídel a okamžitá regulace výkonu. Nestačilo? Bonusem je mimořádně snadná údržba a úspora 30 procent nákladů.

Tak akorát

Co se pečení týče, klasické elektrické trouby se sice dobře regulují a pečou rovnoměrně z obou stran, ale předbíhají jejich moderní teplovzdušné trouby. Ty mají kromě různých druhů ohřevu v zadní části trouby ventilátor, který pečení značně usnadňuje a šetří čas. Péct můžete najednou na více plechách.

Novinkou je typ pečení pojmenován jako parní trouba. Jídlo se ohřívá jen v páře, což zachovává množství vitamínů i minerálů. Křupavou kůrku však nečekejte. Kombinovaná trouba je součástí sporáku, zabudovaná má výhodu libovolného umístění, ideální na úroveň pracovní desky, díky čemuž získáte přehled o dění v troubě bez namáhání páteře.

Funkce k nezaplacení

Při koupi se ptejte i na funkce, kterými jsou spotřebiče vybaveny. Určitě oceníte dětskou pojistku, paměťové funkce, ale také časovač či varný senzor zabraňující připálení a překypění.

V případě trouby je praktická funkce rozmrazování, víceúrovňové pečení, signalizace vysoké teploty dvířek nebo naopak sklo, které zvenčí zůstane studené. Skvělé je teleskopické vysouvání pro pohodlnou manipulaci s jídlem či úsporné indukční pečení. A náročné údržbě trouby můžete dát sbohem díky funkci pyrolytického čištění či samočištění párou.

Žádné komentáře

Napsat komentář