Domů Byt Vyberte si ty správné spotřebiče do kuchyně, ale nezapomínejte ani na koupelnu...

Vyberte si ty správné spotřebiče do kuchyně, ale nezapomínejte ani na koupelnu či větrání

Pro rodinné úspory není až tak důležité, kolik vyděláváte, ale jak umíte šetřit. S nárůstem cen energií se tipy, jak uspořit, vyvažují zlatem.

S úsporami začněte hned v kuchyni. Koupě energeticky úsporných spotřebičů je již samozřejmostí, ale tam se šetření nekončí, ale teprve začíná.

Pravidelné čištění

Po každém pečení je správně očistit vnitřní sklo trouby. Důvod? Pokud to nebudete dělat, po pár měsících bude mytí zatraceně namáhavé. Zároveň zhoršíte viditelnost do nitra. Mnohé hospodyňky to řeší jednoduše, otevřou dvířka. Chyba, jediné otevření dokáže vypustit až 20 procent tepla a trouba musí znovu vyhřívat prostředí. To je špatné nejen pro plynulou přípravu jídla, ale především pro váš účet za elektřinu.

 Kombinujte pečení

Nejdražší je péct v elektrické troubě jedno jídlo. Ideální je využívat teplovzdušný program a připravovat více plechů najednou. Tím se zkracuje čas aktivní provozu topného tělesa. Nejlevnější je rozplánovat si přípravu více jídel po sobě, protože při pečení se nejvíce výkonu spotřebuje právě na vyhřátí trouby. Udržování teploty už stojí mnohem méně energie.

Vařte s pokličkou

Používat při vaření pokličku by mělo být pro hospodyňku stejně důležité, jako schopnost udělat dobrou jíšku. Čísla nepustí. Vaření s přikrytí hrncem ušetří až 70 procent energie. To je například při dlouhém vaření hovězího vývaru celkem poznatelná finanční úspora.

Vyberte si správnou

Úspoře při vaření nahrává nejen poklička, ale i výběr správné varné desky. Nejefektivnější je indukční varná deska, která přeměňuje až 90 procent energie na vaření, a zároveň je jedničkou ve spotřebě. Za ní následuje elektřina a plyn zůstává v efektivitě na posledním místě.

Zásada no frost

Žádná námraza je heslo lidi, kteří nechtějí zbytečně plýtvat penězi. Mrazák je ve většině domácností největším žroutem elektrické energie. Její nevýhoda je, že už pár týdnů po koupi má spotřebu mnohem vyšší, než deklaruje výrobce. V čem je problém? V námraze. Stačí 5 milimetrů ledu a spotřeba energie stoupne o 30 procent. Systém no frost zabezpečuje cirkulací vzduchu eliminaci námrazy, díky čemuž je mraznička čistější i úspornější.

Zúspornite ledničku

Spotřebu chladničky určuje nejen její výkon, ale i místo, kam ji uložíte. Za ideální prostředí lze považovat sparťanských 20 stupňů. Vyšší teplota okolí nezpůsobí, že se potraviny začnou spíše kazit, ale o každý stupeň nad ideál vzrůstá spotřeba průměrně o 6 procent. Proto si dobře promyslete, zda dáte ledničku blízko radiátoru nebo na jižní stranu domu. Zároveň je nutné zajistit kolem chladničky dostatečnou cirkulaci vzduchu, aby se nepřehřívala vlastním kompresorem.

Stop pasivním žroutem

Neaktivní požírání elektřiny je to nejhorší. Prakticky nám nepřináší žádný užitek, ale vytahuje peníze z peněženky. Řeč je io zapomenutých nabíječkách v zástrčce. Spotřebují průměrně 0,26 W za hodinu a 2,24 W, pokud je smartphone připojen, ale už plně nabitý. Stejně odebírá energii skupina domácích spotřebičů v pohotovostním režimu jako televizor, či domácí kino. Úsporu zabezpečíte například vypnutím vypínače na prodlužovačka.

Žádný úsporný režim

Vypínání počítače je důležité nejen pro psychické zdraví, ale i pro úsporu nákladů. Pokud na počítači nepracujete, nezapomeňte ho vypnout. V úsporném režimu stále odebírá až 70 procent energie. Monitor v pohotovostním režimu během noci zkonzumuje zbytečných 30 wattů.

Použijte perlátor

Mytí nádobí pod tekoucí vodou se nedoporučuje, ale málokdo chce být až tak šetrný, že se ho vzdá. Zde je vhodné využívání perlátoru, který dokáže uspořit až do 85 procent spotřeby vody při mytí nádobí, aniž se zhoršila kvalita mytí. Instaluje se přitom jednoduše, přímo na baterii. Na trhu je dokonce perlátor spořící až 98 procent vody.

Termostat do sprchy

Pákovou sprchovou či vanovou armaturu vyměňte za termostatickou. Konstantní udržování nastavené teploty vám pomůže při sprchování ušetřit 60 procent vody. Současné umyvadlové baterie perlátor většinou obsahují, ale i tak můžete uspořit ještě více. A to volbou armatury s omezovačem průtoku a teploty vody, takzvanou brzdou.

Udržujte těsnění

Kapající baterie jsou postrachem rodinného rozpočtu. Při mírně intenzivním kapání, což znamená zhruba 20 kapek za minutu, se za měsíc utratí kolem 300 litrů vody, což je v přepočtu 50 spláchnutí toalety. To ukazuje na dosti vysoké plýtvání.

Splachujte úsporně

Zapomeňte na splachování jedním tlačítkem. Současné nádržky a splachovací systémy disponují kombinovanou spotřebou 3/6 nebo 3 / 4,5 litru vody na jedno spláchnutí. No výrobci se při těchto číslech nezastavily a tlačí spotřebu vody stále níže. Výsledkem je spotřeba 2 / 3,5 litrů vody v kombinaci s WC mísou s optimalizovaným designem a trojitým přítokem s extra silným a rychlým proudem vody.

Využijte reflexní fólii

Platí to nejen v rámci topné sezóny, ale například i při radiátoru v rámci koupelny. Zdi jsou velmi „efektivním“ polykač energie a využití reflexní fólie za topným tělesem dokáže odrazit až 90 procent teploty.

Větrání v okně

Čerstvý vzduch i úspora energie jsou dva základní parametry, pokud sáhnete po oknech s integrovaným větráním. Při klasickém větrání nelze zabránit tepelným ztrátám, ale okna s integrovanou rekuperací zajistí čerstvý vzduch při dosažení až 86 procent zisku zpětného rekuperovaného tepla. Tím se energetické ztráty i při větrání sníží na minimum.

Žádné komentáře

Napsat komentář