Co dělat, když je v ložnici chladno, až vám drkotají zuby?
Sychravé počasí láká alespoň o víkendu zůstat déle v posteli zachumlaný do měkkých teplých peřin. Aby byla ložnice příjemné místečko na spaní, třeba v ní umět správně topit a používat vhodné polštáře, přikrývky a ložní prádlo.
Jiné v létě, jiné v zimě?
Polštář můžete mít celoročně stejný, důležité je, aby byl dobrou oporou pro krční páteř. Rozhoduje o tom i správná velikost. Někomu vyhovuje klasický rozměr 70 krát 90 centimetrů, jinému 50 krát 70. Když polštáře po pár letech ztratí tvar a již neposkytují páteři dostatečnou oporu, je nejvyšší čas koupit nové.
Kvalita je základ
Výběr polštářů a přikrývek ovlivňuje mnoho faktorů. Cena je důležitá, ale neměla by mít hlavní slovo. Samozřejmě, je třeba myslet ekonomicky, ale zároveň platí, že polštář a přikrývka jsou investicí průměrně na pět let, takže se opravdu vyplatí zvážit poměr kvality a ceny.
Podle odbornice velikost a tloušťka jsou výsostně individuální, ale když jsou polštář či přikrývka vyrobeny z kvalitních materiálů, budete spát jako ve vatě. Na zimní měsíce doporučuje ložní prádlo z hustě tkané bavlny, protože je to přírodní materiál a velmi příjemný na dotek. Vhodná je klasická potlačena bavlna, žerzej nebo hřejivý flanel.
Uberte teplo
Nepřetápět ložnici je důležité z několika důvodů. V příliš teplé místnosti se opravdu špatně spí, člověk je neklidný, potí se, sliznice dýchacích cest vysychají a jsou náchylnější na chřipku a respirační onemocnění. Ideální teplota v ložnici při usínání je 21 stupňů Celsia. Topení je třeba nastavit tak, aby v noci během spánku teplota klesla o čtyři až pět stupňů, a zatápět až nad ránem. Přes den stačí v ložnici udržovat teplotu 17 stupňů Celsia, což v přepočtu může přinést až 30-procentní úsporu nákladů na vytápění. Větrejte nárazově krátce před spaním a ráno. Dbejte také na to, aby teplu sálajícímu z radiátoru nestálo nic v cestě, proto dlouhé záclony a závěsy odhrňte nebo zkraťte, případně posuňte nábytek.
Přikrývky pro citlivky
Které jsou vhodné pro alergiky a jak se o ně třeba pečovat?
- Podstatné je vědět, že opravdu jde o alergii na peří, prach a bytové roztoče, proto při koupi přikrývek a polštářů je třeba dbát na to, aby se daly prát při teplotách od 60 do 90 stupňů Celsia.
- Přikrývky a polštáře by se měly prát minimálně dvakrát ročně a pravidelně větrat, v létě jednou týdně, v zimě podle počasí, nejlepší nárazovým větráním místnosti.
- Výrobky s obsahem stříbra jsou určeny alergikům, protože z medicínského hlediska jde o antibakteriální léčivý účinek. Stříbro se nachází v povrchových materiálech, případně i ve výplních. Výrobky obsahující stříbro zaručují odolnost proti tvorbě a ukládání mikroorganismů v přikrývkách a ve polštářích.
- Polštáře a přikrývky s povrchovým materiálem s přídavkem Aloe vera mají antibakteriální účinek a jsou také vhodné pro alergiky.
- Výrobky s obsahem uhlíkového vlákna mají navodit klidný spánek. Uhlíkové vlákno v tkanině snižuje napětí statické elektřiny. Čím je statická elektřina nižší, tím je spánek kvalitnější. Takový výrobek je určen pro každého.