Skalka je jedinečné dílo, které je napodobeninou vysokohorského prostředí v miniaturním prostoru, kde můžeme vytvořit podmínky pro pěstování některých druhů rostlin. Důležitý je správný výběr rostlin ale i kamenů.
Výběr kamenů
Kameny ve skalce pokládejte do půdy plochou stranou, protože horizontální působí nepřirozeně a nezvykle. Vyvarujte se zejména ohrazení skalky cihlami, lahvemi nebo sklenicemi. V sousedství skalky je nejpřirozenější trávník. Nepatří do ní různé sochařské výtvory, zejména trpaslíci, hlemýždě nebo andělé. Potůček nebo osvětlení ji oživí a zkrášlí.
Vlastnosti skalniček
Začátečník bez zkušeností by měl začít pěstovat nenáročné domácí druhy. Mnohým zahrádkářům široký sortiment těchto skalniček zcela postačí. Patří k nim rožec plstnatý, prvosenka holá, chrpa horská, koniklec jarní, Plešivec dvoudomý, hlaváček jarní, plesnivec alpský, mateřídouška úzkolistá, violka vonná, zvonek karpatský, netřesk horská, dřípatka karpatská a mnoho dalších druhů. Podle lokálních podmínek v skalce pamatujte na správné umístění stínomilných, suchomilných, vlhkomilných druhů a skalniček vyžadujících slunné stanoviště. Pokud hlaváček, Plešivec, zvonek, kosatec, protěž a koniklec umístěte do stínu, nebudou kvést a brzy vyhynou. Důležitý faktor je i schopnost skalniček rozmnožovat se, zejména pro produkci odnoží a podzemkami. Například barvínek menší, konvalinka vonná, chrpa horská nebo rožec plstnatý jsou schopny v průběhu několika let zcela zaplnit celou skalku.
Velký význam při výsadbě má i půdní reakce a zrnitost půdy. Mnohé rody skalniček mají vápnomilné i acidofilní druhy – pochybok švýcarský je vápnomilný, ale pochybok masový je kyselomilných. Podobně je to i se zvonkem alpinským a bradatý, hřebíčkem šedým a ledovcovým, prvosenkou holou a nejmenší, pěnišníkem chlupatým a rezavým. Pískomilové jsou zejména hřebíček pozdní, Plešivec dvoudomý, sněženka jarní, ladoňka dvoulistá, laskavec ocasatý a limonka ohnutá.
Náročné skalničky
Pěstování na prostředí náročných a cizokrajných skalniček vyžaduje jisté zkušenosti. Je třeba jim vytvořit speciální substrát a vybrat správné místo. Většinu náročných druhů pěstujte na východní straně skalky, a to i tehdy, když běžně v přírodě rostou na jižních svazích. Zejména v nížinách jim totiž škodí prudké polední slunce a suchý vzduch. Z náročných skalniček jsou známé zejména zvonek alpský, hřebíček ledovcový a hořec čínský.
Ošetřování skalky
Ze skalky nezapomeňte neustále odstraňovat plevel a přemnožené druhy skalniček. Porosty nehnojte ani nevápnite. Choulostivé na silné mrazy můžete na zimu zakrýt listím, rašelinou nebo fólií. Pokud však fólii použijete lokální jen nad porostem čemeřic, v zimě rychleji rozkvetou. Odumřelé druhy nahraďte novými rostlinami. Dbajtee zejména na to, aby na skalce celý rok něco kvetlo. Střídejte polštářovité druhy s trsovitě rostoucími.
Čemu je třeba při budování a ošetřování skalky vyhnout?
- cihlám, kusům betonu a otesaným kamenům bez patiny,
- smíchání různobarevných světlých karbonátových a tmavých bazických kamenů,
- bělení kamenů vápnem,
- ohrazení skalky různými lahvemi nebo sklenicemi,
- kolmému a hustému osazení kamenů do půdy,
- umístění kýčovitých figurín, zvířat nebo předmětů,
- ponechání původní půdy bez vytvoření lokálních substrátů na zakořeňování skalniček,
- celkovému vyvápnení nebo okyselení veškeré půdy v skalce,
- vysazení velkých druhů a keřů na úpatí skalky,
- častému přihnojování skalniček.