Máte chuť na něco speciálního? Vychutnejte si pohled na dekorativní obklad.
Jeho charakter je natolik výrazný, že pozmění celý interiér. Proto to s ním nepřehánějte. Svědčí mu velkorysý interiér, kde vytvoří příjemné pozadí pro jídelní zónu, relaxační kout či televizní obrazovku. Je schopen propojit, ale naopak i oddělit funkční zóny. V minimalistickém interiéru například vyzvedne krbové těleso a povýší ho na zajímavý akcent. Nepočítejte s ním však na plochy, kde plánujete situovat vysoké skříně. Dopředu také zvažte, jak vyzní z pohledu přirozeně i uměle dopadajícího světla.
Nadčasové dřevo
Má moc pocitově proteplit interiér a povýšit jej do roviny luxusu. Na výběr jsou dlouhé latě, kazety, ale i větší panely z masivu. Levnější alternativu představuje MDF deska s nalepenou dýhou. Montují se na rošt pomocí kovových upevňovacích klipů, které ve výsledku nevidět. Trendové je dřevo hrubého naturalistického vzhledu. Vyrábí se kartáčováním povrchu, to odstraní měkké části a zvýrazní strukturu.
Dávkujte opatrně
Mezi obklady se to snad nejvíce týká kamene. Podobně jako u dřeva i zde platí, že každý kus je jedinečný. Zapomeňte na velké a nahrubo štípané obkladové desky, které uvnitř působí příliš těžce. V interiéru sáhněte raději po úzkých obkladových páscích nebo po formátu, který se inspiroval cihlovým obkladem.
Lepit je lze individuálně nebo jsou již předlepené na větší desce, což práci urychlí. In je bezespárové provedení. Pokud jednotlivé kousky nejsou uloženy v rovině, zvýrazní se 3D efekt. Svědčí mu to v moderních i elegantních prostorách. Luxusní šmrnc zas navodí leštěný obklad většího formátu.
Ještě před koupí a nalepením kamene se ujistěte, že jejich vybraná stěna ze statického hlediska unese. K posledním trendem se řadí i kamenná dýha ve velkých rozměrech, která se vyznačuje nízkou hmotností.
Taková přirozená
Červená barva cihelného lícového obkladu interiér proteplí a vyznívá přátelsky a neformálně. Vyberte pro ni dostatečně osvětlené místo. Stejně jako kámen je žáruvzdorná a použitelná jako obklad na krbové těleso.
Stačí vybrat lepidlo, které snese vyšší teploty. Některé cihličky se formují ručně, díky čemuž je každý kus jedinečný. Naopak, klinkery vyráběné strojově působí o něco strohé. Ve venkovském interiéru zvolte přirozené odstíny, případně patinu. V moderním, kde se uplatní i šedé odstíny, sáhněte spíše po Klinker.
Více než podoba
Imitace obkladů na první pohled těžko rozeznáte od originálu. Náhradu dřeva a kamene rozeznáte podle toho, že vzor není jedinečný, ale po určitém úseku se opakuje. Napodobeniny se vyrábějí z keramiky i z desek na bázi papíru, MDF, sádry, cementu a plastu.
Kromě nejednou lepší ceny, v porovnání s pravým materiálem, přinášejí další kladné vlastnosti. Mezi ně patří nejednou nižší hmotnost, větší barevná různorodost i jednodušší údržba. Mezi mínusy se zas v některých případech radí nižší pevnost, odolnost nebo hořlavost.
Abstraktní
Laminované zda foliované MDF desky se posunuly z nábytku i na stěny. Pokud je kromě vstupu do šatní skříně použijete na blízké okolí, sjednotíte celou stěnu. Zajímavým prvkem je jednobarevný panel nabízející abstraktní 3D vzor. Ten je zafrézován do desky a potažený hladkým povrchem fólie či lamina.
Deska může být dekorována celá nebo jen její část. Své místo najde v moderním interiéru bez výrazných barev a tvarů. Kromě MDF panelů natrefíte i na polyuretanové nebo ekologické z bambusu či cukrové třtiny.
Rada
Tmavým obkladem se vyhněte v malých nebo slabě osvětlených místnostech.