Domů Stavba a rekonstrukce Vrstvy šikmé střechy: 6 zásadních prvků, na které nesmíte zapomenout!

Vrstvy šikmé střechy: 6 zásadních prvků, na které nesmíte zapomenout!

Každá šikmá střecha je originál a vyžaduje individuální přístup. Proto obecný manuál pro laiky, jak na to, ani nehledejte. Informace, díky kterým se zorientujete v problematice a předejdete problémům, se vám určitě sejdou.

  • Parotěsná zábrana – nejčastěji se klade pod tepelněizolační vrstvu, závisí to od uložení a tloušťky tepelné izolace. Jejím úkolem je omezit vstup vodních par do skladby střešního pláště. Je důležité, aby byla vzduchotěsně napojená na všechny prostupující a ukončující konstrukce. Pokud není kvalitně zrealizována, pronikající vodní páry si určitě najdou netěsnost a následně se kondenzují v tepelné izolaci. Zkondenzované množství vodní páry může způsobit zatečení na stěnách nebo stropě domu. Vzniknou vám tak další škody na majetku.
  • Tepelná izolace – V dnešní době maximálního šetření energiemi je tepelná izolace důležitou součástí vaší střechy. Nejenže vás chrání před nepříznivými počasí, ale udržuje teplo, jaké jste si nastavili. Současné trendy ukazují, že se používají stále účinnější vrstvy nadkrokevní izolace, aby byl váš dům ekonomicky výhodný. V konečném důsledku musí střecha splňovat požadavky tepelnětechnických norem.
  • Difúzní fólie – je dnes již standardní součástí střechy a chrání tepelnou izolaci před vlhkostí. Jejím úkolem je propouštět vodní páry ze spodních vrstev a zároveň zabraňovat její kondenzaci na kapalinu. Při výběru se poraďte s odborníkem, který vám pomůže zvolit vhodný typ s ohledem na navrženou nebo uvažovanou skladbu střešního pláště.
  • Větrací mezera – je pro správné fungování střechy zásadní. Zajišťuje cirkulaci vzduchu pod krytinou. Při návrhu větrací mezery se přihlíží na sklon střechy a možné rozdíly v teplotách interiéru a exteriéru domu. Níže sklony střech musí mít mezeru ve výši asi 8 – 15 centimetrů. Velikost mezery při žádném řešení by neměla být menší než 4 centimetry.
  • Záklop – je především ze dřeva, aby lépe absorboval a uvolňoval vodu a vlhkost. Klade se nad větraný prostor střechy. Mohou se použít i dřevěné fošny a OSB desky, záleží však především na klimatických podmínkách.
  • Krytina – je poslední vrstvou střechy. Chrání podstřešní prostory před atmosférickými vlivy. Na trhu existuje velký výběr krytin co do materiálového i tvarového a barevného provedení.

Žádné komentáře

Napsat komentář