Alergie na pyl je v současnosti stále aktuálnější téma. Její nepříjemné projevy, stěžují pobyt v přírodě. Pylová sezóna se dá rozdělit na několik období. V každém dominuje vždy jiná rostlina, na kterou je třeba dávat pozor.
V ovzduší se šíří samčí pohlavní buňky, které známe jako pyl. Právě ten je původce alergií ze vzduchu. Způsobuje jednu z nejčastějších alergických onemocnění, polinózou.
Agresivní alergenní látky však neobsahují všechny rostliny, takže se jim dá do určité míry vyhnout. Vážnější problém může nastat, pokud je někdo alergický na několik druhů.
Rozdělení pylové sezóny
Pylová sezóna se dá rozdělit na jednotlivá období příslušející ročním obdobím. Jarní období je charakteristické dominujícím pylem stromů, hlavně z čeledi břízovitých. Právě jejich pyl je velmi agresivní a je na něj citlivých stále více lidí. V našich zeměpisných podmínkách sem patří hlavně pyl lísky, olše a břízy.
Břízy jsou velmi přizpůsobivé a odolné, jejich pylová zrnka jsou přenášeny i na velké vzdálenosti a dlouho přetrvávají v ovzduší. Maximální množství pylu těchto dřevin se vyskytuje v dubnu.
Od poloviny května do poloviny června přebírají žezlo trávy a obiloviny. V horských oblastech se může toto období zpozdit io měsíc. Na podzim jsou mezi škodlivými rostlinami ambrózie, pelyněk a jiné z čeledi hvězdicovitých.
Nejčastější původci alergií
ROSTLINY: bříza, olše, líska, habr, dub, buk, kaštan jedlý, oliva, jasan, zob ptačí, cypřiš, topol, vrba, javor, bezinky, jírovec, ořech, platan, jilm, lípa
TRÁVY A OBILOVINY: bojínek, psárka, psineček, žito, kostřava, medyněk, lipnice, pýr, srha, sveřep, smetáček, kukuřice
BYLINY: pelyněk, ambrózie, zlatobýl, pampeliška, slunečnice, merlík, laskavec, kopřiva, jitrocel, šťáv, řepka