Blíží se čas grilovaček a stolování pod širým nebem, což je výborná příležitost setkat se přáteli, rodinou a pochutnat si na jídlech, které běžně v kuchyni nepřipravíte. Pomůžeme vám vybrat na ně vhodné místo.
Základem je dobrý gril, pro který musíte vybrat vhodné místo a pevná půda pod nohama není vše, co na umístění grilu potřebujete. Přečtěte si, co všechno ještě musíte zohlednit:
-
K plánujete grilovat často a máte k dispozici větší zahradu, vybudujte si pevný gril nebo krb, který kromě přípravy jídla poskytuje i estetický zážitek z pohledu na oheň. Většinou se situuje v rámci odpočinkové terasy či zahradního altánku blízko domu.
-
Pokud budete grilovat jen občas nebo máte menší zahradu, vhodnější bude pro vás pevný nebo mobilní gril.
-
Gril nestavte pod stromy ani v blízkosti jehličnanů a dřevin s vyšším obsahem pryskyřice.
-
Najděte mu místo v závětří, tak aby větry z převládajících směrů pomohly lepšímu tahu z ohniska. V otevřené zahradě, ze strany odkud nejvíce fouká, vybudujte závětrnou stěnu z dřevěných panelů, kamene či cihel. Zděná stěna bude navíc dlouho do večera vyzařovat příjemné teplo, které přes den nakumulovala.
-
Gril se musí dobře obsluhovat, proto nestačí brát v úvahu pouze jeho rozměry. Počítejte s tím, že kolem grilu budete potřebovat určitou plochu, odkládací místo na nářadí, potraviny, na dřevo nebo uhlí a také manipulační prostor. A protože grilování je společenská akce, třeba počítat is příjemný posezením nedaleko grilu.
-
Pokud lze přiveďte ke grilu vodu, postačí kamenné koryto nebo větší nádoba s vodou. Nezapomeňte ani na osvětlení při vaření a stolování. K není nablízku elektřina, poslouží olejové lampy, svíčky, pochodně.
-
Gril by měl být postaven na tvrdém, nejlépe zpevněného povrchu. Vhodné jsou podlahy z mrazuvzdorné keramiky, plochého přírodního kamene (pískovec, žula, břidlice, křemenec), z pálených cihel. Z kvalitního dřeva, z kompozitních dlažebních desek.
-
Pod dlažbou i dřevěným roštem musí být štěrková drenážní vrstva, která odvede srážkovou vodu.
-
Povrch dlaždic v bezprostřední blízkosti grilu, kde se předpokládá znečištění tuky, raději impregnujte přípravky na bázi siloxanů, které usnadní čištění.
-
Tráva a písek nejsou pod gril vhodné, neboť po dešti bývají dlouho mokré.
-
Grilování i sezení venku zpříjemní během teplých dešťů, pořiďte si nad místem grilování zastřešení z lehkých průhledných materiálů – bezpečnostního skla, lexanu. Příjemný stín udělá pergola zarostlá rostlinkami, neochrání však před deštěm.
-
Na ochranu před deštěm a sluncem nevyužívejte při grilování koruny stromů.