Domů Interiér Venkovský styl bydlení

Venkovský styl bydlení

Venkovský styl není jen folklorní, drevenicový nebo kýčovitě vyřezávaný. Vybrali jsme pár rustikálních interiérů, které jsou elegantní, nadčasové a hlavně útulné. Co je pro tento styl typické?

Především určitá vroucnost, optimismus, uvolněnost, hra se „starým“ a „novým“. Venkovský styl je jako velké radostné objetí. Voní přírodou – slámou, květy, ovocem a chlebem. V mnoha případech jde spíše o nastavení mysli než nějaké striktní zásady dekorování. V bydlení je oblíbený právě pro svou laskavost – i v tom smyslu, že nelpí na sterilním systému a pořádku: materiály jsou laskavé, snesou nějakou tu chybičku, oděrkami, odloupnutí barvu. „Opoužívanosť“, vyšúchanosť jsou dokonce ceněnými znaky venkovského stylu.
Celý interiér jakoby nás vábil, abychom se konečně zuli, uvolnily si oblečení, usadili se do měkkého křesla a vyložili si nohy. Konečně doma! Jak si tento styl navodíme bez přehnané stylizace, která bude vypadat uměle?

Patina, ale ne za každou cenu

Základní chybou, kterou někteří lidé dělají, je, že se příliš orientují na „starobylý“ vzhled nábytku. Venkovský styl skutečně působí opotřebovaně, ale je to proto, že si zakládá na věcech, které jsou vyrobeny z trvalých materiálů. Plastové doplňky nastříkané umělou patinou pak působí falešně. Navíc, pokud je patiny příliš, domácnost připomíná spíše obchod s provensálskými suvenýry, než útulné útočiště, které nese naši osobní pečeť. Rada č. 1 by tedy zněla: Uvolněte se. Vybírejte si nábytek , který hodně snese a budete ho mít roky. Osúch se lety, žádný stres.

Přírodní barvy

Všichni víme, jaké barvy si představit pod pojmem „brazilský karneval“. I venkovský styl má svou barevnou paletu: jemné odstíny lnu, bavlny, režného plátna, konopí, louky, ale i syté tóny kopřivy, lesa, mechu a oblohy před bouří.V zásadě platí, že je dobré držet se světlých, vzdušných odstínů, které v interiéru působí svěže a voní čistotou – a tyto doplnit o dominantnější tóny, jako je barva letního ovoce, rašící jara nebo podohovej podzimu.Pokud jde o barevnost, právě sezónní obměna je pro venkovský styl typická. S střízlivým rozpočtem se to dá dosáhnout tak, že stále kusy nábytku budou v neutrálnějších barvách a vyměňovat budeme jen menší doplňky: polštáře, svíčky, prostírání …

Dřevo na dotek

Pokud jsme venkovský styl přirovnali k objetí, platí to i pro dotek.Nábytek tedy nabízí dotykový zážitek. Je příjemné cítit ho pod prsty – jako strukturu masivního dřeva, které není překryto vrstvou lesklého laku. Nebo keramický nádobí, které má hladké okraje. Nábytek z masivního dřeva je sice dražší než laminát, ale měl by vydržet na celý život. Jeho tvary proto nebývají výstřelkem aktuálních módních trendů.Je konzervativní, trvanlivý, upřímný. A co je nejlepší, snese nějaký ten škrabanček.

Přírodní motivy

Jemné květované vzory nejednou představují další úskalí při zařizování. Pokud jsou pro venkovský styl typické drobnější motivy, neznamená to, že se domácnost musí změnit na něžné ženské království, ve kterém se chlap bude cítit jako slon v porcelánu. Zejména pokud se v jedné místnosti setká několik květovaných motivů, výsledek bude evokovat spíše starosvětskou parfumerii než osvěžující bydlení.

Bez ostrých hran

Venkovský styl není lajdácky, ale nezakládá si na desetinách milimetru tak, jako například moderní minimalismus. Hrany stěn, nábytku jsou v tomto stylu oblejší, jak se říká: život obrousí všechny hrany. A v případě venkovského stylu to znamená cestu k shovívavosti, smířlivosti, tolerantnosti.

2734699

Žádné komentáře

Napsat komentář