Vegetační střechu by přijal každý, ale na první pohled hodně práce, náklady, péči mnoha odrazují. Pokud jste jí byť jen trošku nakloněni, chceme vám dát pozitivní impuls.
Začneme výhodami, které zelená střecha nabízí. Má jedinečné tepelně technické vlastnosti. Vegetační vrstva působí jako dobrý izolant, tvoří účinnou ochranu vrstev střešního pláště a je schopna akumulovat teplo. Substrát spolu s rostlinami zmírňuje účinky slunečního záření na konstrukci střechy, tedy prodlužuje její životnost a brání přehřívání prostor pod střechou. Zkvalitňuje tak celkové klima domu, pozvedne jeho estetiku a zlepšuje životní prostředí.
Extenzivní, intenzivní?
První věc, kterou byste měli udělat, je zjistit, zda dům vůbec umožňuje dodatečně instalovat zelenou střechu. Zatížení závisí na tloušťce vegetační vrstvy, která může být od 150 až do 800 milimetrů, podle rostlin, jaké chcete na střeše. Méně náročné jsou extenzivně zelené střechy, na kterých se nenáročná zeleň vyvíjí a regeneruje sama.
Nenáročná
Systém vegetačních střech, především extenzivních, neovlivňuje původní skladbu ploché střechy. Je to jen její funkční nástavba, která pokračuje svou skladbou tam, kde by končila původně navržena plochá střecha. Výhodou u novostaveb je, že pokud hydroizolace tvoří vrchní část skladby, vegetační vrstva vlastní hmotností nahradí jí nezbytné kotvení, což je první krok ke snížení investic.
Konstrukce střechy většinou skládá z parozábrany, tepelné izolace, hydroizolace, drenážní vrstvy, retenční vrstvy a vegetačních rohoží. Drenážní vrstva reguluje vodu ve střešním plášti. Přebytek vody propouští a odvádí ke střešním vtokem, část zadržuje a v případě sucha dodává potřebnou vláhu vegetaci. Retenční vrstva z geotextilie se postará o pomaleji vysychání jako substrát a poskytuje rostlinám dostatek vláhy delší dobu.
Výhodné je zvolit si komplexní systém vegetační střechy od jediného dodavatele. Montáž je pak rychlá a jednoduchá a střecha je téměř bezúdržbová. Svou funkci je schopna plnit ihned po ukončení instalace. Není třeba čekat na to, aby rostliny vyrostly.
Větší luxus
Extenzivní zelené střechy nejsou určeny na pohyb osob. Pokud máte zájem o pochozí vegetační střechu, zvolte si jednoduchou intenzivní zeleň s tloušťkou substrátu od 150 milimetrů. Ta závisí od rostlin, které chcete na ní pěstovat.
Jen obyčejný trávník potřebuje vrstvu zeminy hrubou 200 milimetrů, vyšší keře potřebují 350 až 400 milimetrů. Takové střechy vyžadují kromě masivnější konstrukce pravidelné zavlažování a údržbu. Obvykle jsou na ní i vydlážděné plochy, zídky či vodní prvky. Náročnější jsou tedy nejen na realizaci a údržbu, ale i investice. Odměnou vám však bude krásný park na střeše s stezkami a se zahradním nábytkem.