Co se vánočních dekorací týká, trendy se často mění. Přesto mnozí zůstávají při staré dobré klasice a odstíny jasně červené a zelené barvy by nevyměnili za nic. Tradičním symbolem Vánoc je i rostlinka „vánoční hvězda“, známá jako vánoční růže či hvězda.
Skutečný název u nás známé vánoční růže nebo hvězdy je vánoční hvězda. Je typická svými do červena zbarvenými listy (ne, nejsou to okvětní lístky) a pochází až z dalekého Mexika. Ve Střední Americe se jí krásná barva využívala zejména na barvení textilií, ale i v léčitelství. Ale pozor! Šťáva, která z ní vytéká po poškození listů a stonků je pro naši sliznici velmi jedovatá a při manipulaci s ní je třeba dbát o svou bezpečnost.
Jak se o tuto krásku starat?
Až někdy v 20. století se vánoční růže stala klasickým symbolem Vánoc i zde u nás v Evropě a mimo její klasických červených tónů se začali šlechtit speciální zbarvené rostlinky, například melír růžová či úžasná bílá.
Po tom, jak rostlinku koupíte, dejte velký pozor na to, aby při převozu domů netrpěla zimou. Nízké teploty by jí mohly velmi uškodit a tak ji pro jistotu ochraňte několika vrstvami papíru. Doma pak růži vyložte a nechte na teplé prostředí domova aklimatizovat a zmíněném obalu tak, aby nedostala teplotní šok.
Rostlinku pak vyložte na místo mimo průvan i sálavého tepla, ale na dostatečně světlé místo. Běžná pokojová teplota její maximálně vyhovuje (pozor aby neklesla pod 15 ° C) a pokud ji budete pravidelně zalévat – až po vyschnutí substrátu a také občasném hnojení – každé dva týdny hnojivem na kvetoucí květiny, kvést by měla krásné od listopadu až do ledna.
TIP: pokud chcete, aby se vaše rostlinka krásné zbarvila i na příští rok, myslete už v říjnu na to, že je třeba ji zhruba na měsíc umístit do pořádně tmavé místnosti (nebo uzavřít do neprůhledného boxu apod.). Nezapomeňte však na zalévání!