Domů Interiér Usnadněte si malování pokoje těmito radami

Usnadněte si malování pokoje těmito radami

Chystáte se vymalovat pokoj nebo dokonce celý byt? Řiďte se přitom těmito radami a ušetříte si síly.

1. Mřížka je jednosměrka

Pokud na malování místnosti používáte váleček, jistě máte i mřížku, o kterou si otíráte přebytečnou barvu. Zkušení malíři vědí, že pokud nechtějí mít jemné kapičky barvy rozprskané po místnosti, váleček se musí po mřížce pohybovat jako po jednosměrné ulici: VŽDY POUZE SMĚREM DOLŮ.

2. Začátek je ve středu

Nanesli jste si barvu na váleček. Je lepší táhnout ho shora dolů nebo opačně? Důmyslní malíři začínají první tah zhruba na úrovni očí. Střed stěny tak dostane největší dávku barvy, kterou lze plynulými pohyby shora dolů a zpět poměrně rovnoměrně rozetřít po celé ploše.

3. Těsně ke kraji

Pokud má mít některá stěna jinou barvu než ta vedle ní, je vhodné před malováním si ji orámovat malířskou lepicí páskou. Tak se nestane, že vybraná barva zasáhne i vedlejší stěnu. Při malbě přitom třeba válečkem procházet co nejtěsněji ke zdi (a lepicí pásce), ale ne zcela nadoraz. Váleček totiž zpravidla bývá hrubší než lepící páska a navíc, jemně prská i do okolí. Vynechán pruh v rohu stěny by však neměl být příliš hrubý – domalovaným totiž nejdříve proběhne štětcem, tak třeba šetřit síly. A kdy pásku strhnout? Ideální je odstranit ji v úhlu přibližně v 45-stupňovém úhlu tak, že ji rukou přidržuje dost nakrátko. Pokud bude barva ještě příliš mokrá nebo naopak zcela uschlá, bude to těžší. Nejlepší je barvu odstraňovat tehdy, když barva zcela nedoschla, tehdy budou linie nejostřejší.

4. Široký štětec jedním tahem

Na domalovaní barvy je ideální použít co nejširší a hlavně měkký štětec. Ten unese dost barvy na jeden dlouhý tah. Nejlepšího výsledku dosáhnete, pokud štětec namočíte do barvy maximálně na třetinu štětin a z jedné strany ho otřete. Utřít strana půjde na stěnu. Pak stačí jedním pomalým a plynulým tahem vést štětec.

5. Štětec vždy při válečku

Přestože štětec bude potřebný hlavně na domalovaní rohů a detailů, je třeba ho mít po ruce od začátku. Například na to, abyste jím utřel přebytečnou barvu na okrajích válečku, na místech, které nevyřešila mřížka. K tomuto účelu je nejlepší spíše užší a tvrdý štětec. Ten později využijete na opravu drobných nedostatků.

6. Filcový podklad je nejlepší

Někteří amatérští malíři celkem nepatřičně podlehnou iluzi, že malba je brnkačka a snaží se ušetřit, kde se jen dá. Jedna věc, na které byste šetřit neměli, je kvalitní fólie na podlahu. Její očištění totiž zůstává nakonec, když síly hledáte téměř ve sklepě své energie. V každém případě proto doporučujeme zvolit si dobré překrytí podlahy. Rozprostřené noviny to té kategorie nepatří. O něco lepší je rolka kartonu, ale „nej“ je filcová fólie s igelitem.

2794099

Žádné komentáře

Napsat komentář