Víte, že v přírodě je jeden druh velmi podobný včelám, který je však podle odborníků mnohem aktivnější. Jsou to čmeláci. Pokud jim poskytnete domů ve vaší zahradě, bohatě se vám odmění.
Čmeláci žijí u nás běžně ve volné přírodě. Na jaře královny vylézají zpod země a hledají si místo, kde založí svou rodinu. Jejich hnízda jsou docela malé, budované pro 150 až 200 jedinců. Dospělé čmeláci jsou aktivní 6 až 8 týdnů, na podzim hnízdo vymírá. Přežijí jen nově narozené matky. Tyto mladé královny jsou po přezimování opět připraveno začít na jaře nový cyklus.
„Čmeľ zemní je stále více využíván k opylování zemědělských plodin. Vzhledem k množství pylu na bohatém ochlupení těla a svým intenzivnějším bzučením během stahování kalichů květů, dokáže kvalitnější opylit i těžší opeliteľné květenství , „říká odborník na biologickou ochranu ze společnosti BioTomal. „Čmeláčí se osvědčily například při zefektivnění pěstování rajčat ve sklenících i v ovocných sadech.“
Pracují i v zimě
Čmeláci jsou na rozdíl od včel aktivní již při nižších teplotách od 5 ° C.Zároveň létají i za horších povětrnostních podmínek, jako je déšť či vítr. „Čmeláčí tak zvyšují podíl plodů o desítek procent, zejména u skoro kvetoucích ovocných dřevin, i při polní výrobě. A to i tehdy, pokud jsou v době jejich květu nepříznivé podmínky pro včely, „doplňuje odborník.
Pokud bychom dokonce udělali soutěž a zjišťovali kolik květin opylovat za minutu čmelák a kolik včela, vyhrál by ji čmelák. Proto stojí za zvážení, zda nezkusit získat čmeláci do zahrady. Jsou dva možné způsoby. Při prvním je třeba vystihnout včasnou sezónu hledání útočišť královny. Třeba jí však připravit dřevěný čmelník. Postačí dřevěná krabice s nízko položeným vchodem, který trubkou napodobuje cestičku do myšího hnízda. Dovnitř je dobré dát mech, listí, seno a trochu králičí podestýlky, které navodí tu správnou atmosféru.