Máte problémy s vodním kamenem nebo vám voda z kohoutku nechutná? Pomůže úprava vody
Čistá a zdravá voda je pro lidské tělo nenahraditelná. Žízeň a sucho v ústech jsou nepříjemné pocity a odborníci varují, že bychom se jim měli vyhýbat. Pokud totiž cítíme žízeň, naše tělo je již dehydratované. Pravidelné pití čisté vody je jediný způsob, jak se udržet co nejdéle mladý a zdravý. Ale co když vám ta vaše voda nechutná?
Úprava vody je v dnešní době dostupným a populárním způsobem, jak zlepšit kvalitu vody z kohoutku. Její chuť a vlastnosti totiž ovlivňuje množství faktorů – průmysl, zemědělství, oblast, kde žijeme a v neposlední řadě i způsob dezinfekce.
Chlorace je ve společnosti často diskutována, ale stále je nejpoužívanějším způsobem, jak zbavit vodu z veřejných zdrojů škodlivých bakterií. Právě chlor je častou příčinou, pro kterou na pití volíme balené vody a minerálky z obchodu. Při nich se zas otevírá otázka ekologie zejména v souvislosti s neustálým hromaděním plastových lahví a jejich dopadem na životní prostředí.
Rozšířeným problémem je také tvrdost vody. Tu zapříčiňují ionty hořčíku a vápníku, které vodu obohacují při jejím závoděním zemským podložím. Příliš tvrdá voda způsobuje vznik vodního kamene v domácích spotřebičích, které jsou určeny k ohřevu vody nebo s vodou pracují. Jde zejména o rychlovarné konvice, bojlery, pračky nebo žehličky. Vodní kámen nejenže nevábně vypadá, ale také snižuje účinnost spotřebičů a systematicky je ničí. Pomoci může úprava vody .
Úprava vody podle typu problému
Při výběru vhodného filtru na vodu byste měli postupovat systematicky. Prvním krokem by měl být rozbor vody, který vám udělá firma, od které kupujete filtr, ale vzorek můžete zaslat některému z akreditovaných ústavů pro zjišťování kvality vody. Jedině tak můžete zjistit, jaké složení má voda ve vaší oblasti a nastavit její ideální úpravu.
Filtry na odstraňování dusičnanů či těžkých kovů z vody jsou určeny zejména pro lidi s vlastní studnou. Voda z veřejného vodovodu je pravidelně kontrolována na výskyt nežádoucích látek, proto se takového znečištění obávat nemusíte. Tvrdost vody nebo chlor však mohou být i vaším problémem.
Pokud se ve vaší oblasti vyskytuje tvrdá voda, kupte změkčovač vody. Ten může být centrální nebo nainstalován k vybraným zdrojem vody v domácnosti – např. k pračce, bojleru nebo myčce.
K odstranění chloru a nepříjemné chuti, se kterou je spojen, můžete použít filtry na vodu s uhlíkovou vložkou. Aktivní uhlík se na filtraci vody používá velmi často a je schopen odfiltrovat z vody až 99% chloru. Za nejdokonalejší způsob filtrace se však považuje reverzní osmóza.
Pokud si chcete nechat do domu nebo bytu nainstalovat některý ze systémů na úpravu vodu, určitě se dříve poraďte s odborníky, kteří se této problematice věnují. Na základě rozboru vody a vlastních zkušeností vám doporučí ty nejlepší možné řešení.