Mezi skříňkami pod umyvadlo máte na výběr modely stojící na nožičkách, soklu nebo osazené na stěnu.
Závěsné skříňky vyžadují na ukotvení pevnou příčku. Například ani stěny z pórobetonu se nepovažují za dostatečně pevné. Zejména pokud vezmete v úvahu celkovou zátěž skříňky, její obsah, umyvadla s armaturou a také třeba počítat s příležitostným opření se uživatelů. Namísto klasického sifonu zvolte do skříňky takzvaný nábytkový sifon, který minimalizuje omezení využití úložného prostoru .
Umyvadlová skříňka, ať už zavěšená, nebo na nožičkách, má mít spodní hranu minimálně 20 cm nad podlahou kvůli pohodlnému přístupu. V případě skříňky se soklem jsou dvě možnosti. Buď jeho zapuštění o 15 cm, nebo umyvadlo vysunuté dopředu.
Nevyužitý prostor pod umyvadlem je ideálním místem k vytvoření skladovacích možností v koupelně. Stačí si pod umyvadlo instalovat stále populárnější skříňku, která prakticky využije jinak prázdnou plochu.
To, že podumyvadlovou skříňka slouží primárně jako úložné řešení, všichni víme.Pojďme si však rozebrat, jaké jsou její další funkce, jako by měla vypadat a co by měl obsahovat tento kus koupelnového nábytku.
Skříňky stojící a závěsné
Z instalačního hlediska dělíme skříňky na stojící a závěsné. Stojící skříňky pod umyvadlo disponují nožičkami, případně základnou (obruba / sokl), na rozdíl od závěsných skříněk, které se montují přímo na zeď pod umyvadlo. Nožičky mohou mít i některé závěsné skříňky, ale v tomto případě jsou pouze dvě (přední) a plní dekorační funkci. U závěsných skříněk si nezapomeňte prověřit nosnost příčky, na kterou chcete skříňku montovat. Pokud máte lehké příčky ze sádrokartonu, volte stojící skříňku nebo při výstavbě počítejte s umístěním nosné, ocelové konstrukce do zdi pod sádrokarton. Konstrukci Vám doporučuji použít i v kombinaci závěsné skříňky a velmi tenkých pórobetonových příček. Váha skříňky + obsah skříňky (prací, čisticí, kosmetické prostředky) + váha umyvadla s armaturou a přispěním Vašeho občasného opření, rozhodně potřebuje na kotvení pořádnou příčku.
Kvalitní, běžně dostupný koupelnový nábytek včetně podumyvadlovou skříňky je vyráběn ze speciálních impregnovaných materiálů, odolných vůči působení vlhkosti.Korpusy skříňky jsou vyráběny z LTD (laminovaná dřevotříska) desek, lepených a následně lisovaných. Laminaci v luxusnějších sériích nahrazuje dýhování. Čelní plochy a dvířka jsou většinou z dřevovláknitých MDF desek, na které se lepí fólie, nebo se přímo lakují. Použité materiály na finální úpravu ( barvy, laky, fólie) z pravidla obsahují UV filtry, čímž se předchází změnám povrchu, stárnutí a zažloutnutí.
Nezbytností jsou také ABS hrany (akrylonitrilbutadienstyren) plastové, velmi odolné nábytkové hrany lepené speciálním, ve vodě nerozpustným lepidlem. Takto ošetřené rohy a hrany skříňky jsou nejen pevné, ale i odolné vůči vlhkosti.
Sebenamáhavnější prvkem na podumyvadlové skříňce jsou jednoznačně závěsné systémy, posuvy a kování. Proto přední dodavatelé nábytku spolupracují se špičkami v této oblasti a montují do svých skříněk systémy od: Hettich, Salice, Blum apod., Které zajišťují dokonalou funkčnost otevírání a uzavírání skříňky. Standardem je tiché a pomalé dovírání s tlumením nárazů, otevírání dvířek do úhlů nad 90 °, nebo excentrické doladění závěsů. Stále populárnějším začíná být systém otevírání „Push-open“, který je praktický a designově přitažlivější kvůli absenci úchytů / madel.
Skříňky pod umyvadlo se samozřejmě vyrábějí iz různých jiných materiálů. Mezi oblíbené patří například exotické dřeviny, běžné druhy speciální ošetřeného dřeva, plast, který je téměř bezúdržbový a nabízí návrhářům neomezené možnosti tvarování.Na trhu však najdeme i skříňky pod umyvadlo z kovu, či ze skla, případně jejich kombinace. Jedná-li se o celo-skleněnou skříňku, nebo jde jen o skleněnou výplň dveří / zásuvek, vždy musí být vyrobena z kaleného bezpečnostního skla. Pokud si ze široké nabídky podumyvadlovou skříněk stále nemůžete vybrat, neváhejte a vytvořte si vlastní design prostřednictvím potisku s vlastním motivem. I to umožňují někteří výrobci.
Abyste naplno využili úložné možnosti skříňky pod umyvadlem, nezapomeňte namísto běžného umyvadlového sifonu použít nábytkový sifon. Ten je vyroben speciálně pro použití do nábytku a svým tvarem téměř vůbec neomezuje prostor pod umyvadlem.Vyrábí se v jednoduchém provedení bílého plastu za par korun.
Určitě se vyhněte použití flexibilního, hadicového sifonu zvaného „husí krk“. Je to nejhorší možné řešení z funkčního i hygienického hlediska. Pokud se pohráváte s myšlenkou, že skříňku pod umyvadlem třeba utěsnit silikonem, odpověď je: Netřeba!Jediná část, která se těsní silikonem, je spoj mezi skříňkou a umyvadlem, pokud se umyvadlo pokládá přímo na skříňku a není opatřeno plastovým krytem.