Domů Byt Uklidněte si oči zelenými interiéry

Uklidněte si oči zelenými interiéry

Proč vlastně vnímáme zelenou barvu jako uklidňující? Závisí to totiž od toho, jak si uvědomujeme barvy obecně.

Barva jako vlna

Jednoduše řečeno, světlem, které se odráží od povrchu předmětů, vchází do našich očí. Nese informaci, která se dostaví do našeho mozku a mozek si uvědomí, jakou barvu vidí. Například tráva se jeví jako zelená, protože povrch stébel odráží zelené světlo a pohlcuje všechny ostatní barvy. Ve fyzice se světlo zobrazuje elektromagnetickou vlnou.Každá barva má přitom mírně odlišnou vlnovou délku. (Vlnová délka je vzdálenost mezi dvěma „kopci“ nebo dvěma „údolími“ v elektromagnetických vlnách.) Nejdelší vlnovou délku má červená barva a naopak nejkratší fialová. Některé barvy však lidé nevidí – zato zvířata ano. Jde o barvy, které se nacházejí mimo našeho barevného spektra, například v infračerveném rozmezí. To, že je naše oči nevidí, však neznamená, že jejich „nevidí“, resp. Nevnímají naše buňky. Tato skutečnost se využívá například v terapii infračerveným světlem.

Vnímání barev

Člověk dokáže vidět odlišnosti barev, protože elektromagnetické vlny dopadají na sítnici oka a na čípky, které se na ať nacházejí. Červená barva, která má delší elektromagnetickou vlnu, stimuluje méně čípků a naopak například zelená barva, s kratší vlnou jejich stimuluje více. Právě proto zelenou nebo modrou barvu vnímáme jako příjemnější. Červená barva tedy vzbuzuje více pozornosti – pokud na sebe chceme upozornit, měli bychom si obléci červené oblečení. Naopak zelená je v prostředí méně nápadná. Právě proto ji vnímáme jako uklidňující.Někdy však zelená barva může působit nudně – tehdy je vhodné přimíchat do ní „dynamičtější“ tóny – například, vmíchat do zelené barvy více žluté nebo červené. Výhodou zelené barvy je, že dokáže vytvářet rovnováhu, a proto by se hodila například do domácností, v kterých je příliš mnoho hádek, sporů nebo napětí.

Odstíny zelené

Není zelená jako zelená. Pokud v ní převládá hodně žluté, má tendenci působit ostřeji. Proto i při výběru zelených odstínů v interiéru je třeba zvážit, co tím chceme dosáhnout. Má být výsledek maximálně tlumivý? V ložnici to může utlumit i sexuální jiskření. Nebo naopak povzbudivý? V dětském pokoji se pak jen těžko uspí děti. Výběr toho pravého zeleného odstínu tedy závisí především na konkrétní osobnosti, jakož i od cíle , který chceme dosáhnout. Dokud si ten správný odstín vybereme, možná začít tím, že do interiéru vneseme více zelených rostlin. tak se osvěží nejen oči, ale i plíce.

2774591

 

Žádné komentáře

Napsat komentář