Domů Interiér Tyto přísady na vaření využijete i mimo kuchyni

Tyto přísady na vaření využijete i mimo kuchyni

Skořici využijete při sázení semínek i na ošetřování pokojových rostlin, česnek a chilli proti slimákům a rozmarýn na provonění koberce. Podívejte se, jak se kuchyňské přísady dají využít v celé domácnosti, nejen na přípravu jídla.

Skořice

Když se  rozhodnete vysazovat nebo přesazovat kvítky, připravte si mletou skořici. Ta zabere proti plísním i bakteriím, čili nezaškodí občas poprášit hlínu skořicí, aby rostlinky prosperovaly.
Skořice se sejde i jako voňavá dekorace: potřete nějaký předmět kancelářským lepidlem, poválejte v mleté skořici a pěkná dekorace je hotová.

Pokud si chcete vyrobit trvanlivou skořicovou ozdobu, můžete ji zamíchat do sádry nebo lepidla a z hmoty vytvarovat hezké ozdůbky, případně z hmoty vyválet těsto a vykrajovat skořicové „koláčky“. Jen pozor, aby doma všichni věděli, že tyto nejsou k jídlu!
Skořice se také fantasticky hodí na patinování dřeva. chcete-li novým dřevěným deskám dodat starší vzhled, promněte jejich jemným brusným papírem, který jste posypali mletou skořicí.

Hřebíček a citrusy

Voňavé dekorace z pomerančů, do kterých jste napíchali hřebíčky se nemusí v domácnosti objevit jen přes vánoce. I citrony nebo mandarinky osvěží vzduch a skříně během celého roku. Navíc v létě rychle uschnou, čili si netřeba dělat starosti s tím, že by se pokazili.Citrusy nakrájené na plátky a smíšené s bylinkami (rozmarýnem, mátou, meduňkou …) můžete krátce povařit ve vodě a rozvoní se celý byt. Vždy lepší než „vůně“ leštěnky nebo čisticích prostředků, no ne?

Kurkuma

Krásnou žlutou barvu kurkumy můžete využít i při barvení textilu. Batikované polštáře, utěrky nebo ubrusy jsou momentálně v kurzu, takže proč to nezkusit takovým přírodním barvivem? Aby barva lépe držela, zamíchejte ji s octem.

Rozmarýn a levandule

Někteří výrobci prodávají vonné tyčinky nebo sáčky do vysavačů, abychom si provoněly byt. Za pár korun si však můžete vyrobit domácí osvěžovač raz dva: v mixéru nasekejte lístky rozmarýnu a levandulové kytičky, přidejte kypřící prášek a směsí posypte koberec. Nechte pár minut odstát, vysajte a domácností se bude šířit příjemná vůně za pár centů. Pokud jste všechnu směs nespotřebovali, vložte ji do uzavřené nádoby.

Soda bikarbona a vinný kámen

Soda bikarbona je skvělé čistidlo a ve spojení s vinným kamenem dokáže přímo zázraky. Smíchejte 1 odměrku sody s 1 odměrkou soli, přidejte ¼ odměrky vinného kamene, rozmíchejte a nasypte do výlevky. Vlijte  šálek horké vody, nechte vybublat a zbavíte se zápachu, vodního kamene i nánosu špíny.

Česnek a chilli

Směs chilli a česneku ve spreji je vynikající prostředek proti slimákům a různému žravé hmyzu na zelenině a květech. Vyrobíte si ho takto: v hrnci povařte asi 15 minut do 3,5 litru vody s třemi polévkovými lžícemi chilli zrníček (nebo 10 najemno nasekaných chilli papriček). Nechte vychladnout a ustát alespoň 24 hodin. Za ten čas tekutina nabere pálivou sílu. Pokud je chilli  nerozpuštěno, vodu přeceďte, aby vám zbytky neucpali rozprašovač. Přidejte pár kapek prostředku na mytí nádobí. Ten má mimo jiné zajistit, aby směs lépe držela na postřikované rostlině.

Česnekový postřik si vyrobíte tak, že do 3,5 litru vody přidáte 2 stroužky rozmačkaného česneku a 1 polévkovou lžíci olivového oleje. Směs netřeba vařit, ale je třeba ji nechat alespoň den – dva odstát, pak česnek přecedit a přidat opět pár kapek tekutého prostředku na mytí nádobí. Česnekovou směsí je však lepší postříkat rostliny až na večer. Kapičky olivového oleje na listech by mohly na slunci vytvořit spálené flíčky.

Bobkový list

Všichni víme, že věnec z bobkových listů ocenili jako vkusnou „dekoraci“ už Římané. Pokud si lístky navíc obarvíte spreji s kovovými odstíny, můžete si vyrobit mimořádně vkusnou ozdobu.

2778515

Žádné komentáře

Napsat komentář