Optimálním termínem na tento typ řezu je období po sklizni, které pokračuje až do poloviny září.
Udržovací řez třešně
Obecně není žádoucí staré, vyholené dřevo, proto byste měli třešně řezat každý rok. Nejkvalitnější plody se tvoří na tenkém dvouletém dřevě, které lze přirovnat k tloušťce tužky. Větve starší tří let se odstraňují řezem na čípek dlouhý 7 až 10 cm. Tímto způsobem se obnovují kosterní větve. Ze spících pupenů se vytvoří nové rodivé dřevo.
Po dobře provedeném řezu by měl mít stromeček tvar kužele. Takto se zabezpečí dostatečné prosvětlení koruny, které je nutné k diferenciaci květních pupenů. Výhonky, které rostou do středu koruny, zkracujte na délku 6 až 7 cm.
Alternativou zkracování na čípek v horní části koruny je vylamování větví a výhonků během vegetace.
Při udržování koruny třeba dbát na podřazenost bočních výhonků středník. Hrubnutí a výškový růst vzpřímených větví regulujte zkrácením řezem na vodorovný nebo mírně šikmý větev směřující ven z koruny. Ohled třeba brát i na to, že boční větve by při bázi měly mít nejvíce polovinu tloušťky středník.
Udržovací řez višně
Na udržovací řez jsou višně o něco náročnější než třešně. Tvoří více slabších polokostrových větví a výhonků, které zahušťují korunu, což vede k postupnému vzniku vyholených, tenkých a dlouhých větví. Korunu třeba udržovat přiměřeně hustou pravidelným prořezáváním, přičemž může být o něco hustší než třešňová.
Řez třeba ukončit v průběhu srpna až začátkem září.
V sortimentu naleznete odrůdy na vyholování více ( ‚Záhorácka‘, ‚Morella pozdní‘) či méně ( ‚Fanal‘, ‚Morellenfeuer‘, ‚Meteor pozdní‘, ‚Köröšská‘, ‚Erdie Botermo‘) náchylné.
Od čtvrtého až pátého roku po vysazení proto třeba přistoupit ke zkracování všech dlouhých vyrodených výhonků až po kratší rozvětvení. Ze spících pupenů pak vyrostou silné výhonky s květními a listovými pupeny. Najdou se však i odrůdy, které vlastnost vyholování nemají, jako například ‚Favorit‘.