Domů Interiér Dětské pokoje Trápí vaše dítě alergie?

Trápí vaše dítě alergie?

Každý touží po bezpečném domově pro své děti. Netřeba přitom zapomínat zejména na jejich království – dětský pokoj. I zde je množství nástrah.

V dětském pokojíčku totiž dítě ovlivňuje množství alergenů, které je třeba pravidelně ničit, abyste se postarali o jeho dokonalé zdraví. Tak jdeme na to:

Co nejméně textilií 

Textilie jsou velkým pohlcovačem prachu. A prach je rájem pro roztoče, jejichž výměšky a části těl bývají spouštěčem alergických reakcí. Mnoho dětí je dnes alergických právě na prach, respektive na roztoče. Daří se jim například v kobercích, které by v blízkosti alergiky raději být neměli a nejlepší volbou je tedy holá podlaha, kterou lze snadno udržovat.

Dalšími zásobárnami prachu jsou záclony a závěsy, které by v dětském pokoji malého alergika rovněž měli mít červenou. Lepší alternativou jsou žaluzie. V případě, že záclony a závěsy odstranit z dětského pokoje nechcete celkem, je třeba je často prát na vyšší teplotě (doporučeno 60 ° C).

Hračky

Pokud máte doma malého alergika, zřejmě víte, že plyšové hračky nejsou pro tyto děti vhodné. Nejlépe uděláte, když z dětského pokoje všech „plyšáků“ odnesete. A pokud se jich zbavit nechcete, dávejte jejich čas od času na noc do mrazáku (v zimě stačí i na balkon do mrazu). Mráz roztoče usmrtí. Následně hračky vyperte. Dají se také koupit přísady do praní s účinkem proti roztočům, které vám pomohou hračky ještě důkladněji vyčistit.

Postel

Největším problémem pro děti s alergií však bývá postel. Matrace a ložní prádlo je totiž rájem pro roztoče. Matrace by měla být ze zdravotně bezchybného materiálu, přičemž velkým pomocníkem jsou i speciální potahy na matrace, které „nepropouštějí“ roztoče k tělu dítěte. Velmi důležité je matrace pravidelně čistit, přičemž ještě lepší „anti-roztočový“ efekt vám pomohou dosáhnout i speciální spreje proti roztočům.

Při ložním prádle platí, že by měla být zejména snadno udržovatelná, čili by se měla dát vyprat v pračce na vyšší teplotě. Z tohoto pohledu jsou nevhodné péřové peřiny a lepší volbou jsou přikrývky plněné syntetickým vláknem. Opět lze přidat do praní i přípravek proti roztočům. U alergiků je důležité časté praní ložního prádla – jednou za sedm až deset dní a přikrývku i polštář alespoň každé dva tři měsíce.

Čistota 

Celkově je v dětském pokoji třeba udržovat čistotu a utírat prach nejlépe každý den vlhkým hadříkem – nezapomínáme ani na taková místa, jako jsou rámy obrazů, hračky na policích a různé skryté plochy, kde se zvykne prach hromadit. Rovněž nezapomínáme na přetírání podlah.

Poraďte se s lékařem 

Pokud vaše dítě trpí alergií, pravděpodobně je v péči alergologa. V tom případě je dobré poradit se o vhodném zařízení dětského pokoje is tímto specialistou, který vám může dát cenné rady s ohledem na konkrétní případ vašeho dítěte.

Žádné komentáře

Napsat komentář