Domů Zahrada Tradiční blumy: Nenáročné a obsypané výbornými plody

Tradiční blumy: Nenáročné a obsypané výbornými plody

Kdysi patřilo toto chutné ovoce k nejvíce pěstovaným druhům, protože stromy jsou nenáročné. Pomalu se však začaly ze zahrad vytrácet. Dáte jim opět šanci? Pěstujte jejich a dopřejte si úrodu aromatických plodů.

Blumy (Prunus domestica subsp. Italica) patří do stejné ovocné rodiny jako švestky. Plody mohou být kulovité nebo mírně oválné, charakteristické je však pro ně to, že dužina se většinou od pecky neodděluje, zato je sladká a velmi aromatická. Vzrůst stromů je větší, nejlépe se jim bude dařit do nadmořské výšky 450 m. Vyžadují výživné, hlinitopísčité půdy, nevhodné jsou půdy velmi těžké a jílovité, ačkoli v nejhorším může pomoci vhodný výběr podnože.

Prostokořenné výpěstky třeba vysazovat tak jako ostatní stromky v době vegetačního klidu, tedy na podzim (po opadu listů) nebo velmi brzy na jaře, jakmile půda rozmrzne (před pučením). Výhodou jarní výsadby jsou vyšší teploty a tím rychleji zakořeňování. V posledních letech však bývá toto období až příliš teplé a suché, což způsobuje vyšší nároky na závlahu. Podzim je výhodná právě pro dostatek vláhy, avšak při silné zimě může stromeček těžší ujímat.

Výběr vhodného výpěstku

V ovocných školkách jsou dostupné blumy se zapestovanou korunkou a výpěstky (špičáky). Při koupi si všímejte vzhled kořenového systému, který by měl mít množství jemných vlásečnicových kořínků. Stromek nesmí být poškozen. Poranění na kůře mohou být vstupní branou pro choroby a škůdci.

Výsadba

Před vysazováním zkraťte kořenový systém, ale jen tak, abyste kořeny podle potřeby zarovnaly. Do výsadbové jámy můžete přihodit kompost nebo dobře vyzrálý chlévský hnůj, v takovém případě ho však od kořenů raději oddělte vrstvou zeminy, aby je nespálil. Pokud nemáte jinou možnost, použijte alespoň granulované hnojivo na ovociny. Při vysazování nezapomeňte na opěrný kůl, který je důležitý v prvních letech po vysazení, aby byl stromeček pevně ukotven a rostl rovně. Oporu nepodceňte, hlavně pokud jste zvolili slabě rostoucí podnože.

Řez po vysazení

Pokud blumy Vysazujete na jaře, stromeček hned seřízněte. Výpěstky zkraťte terminál podle toho, v jaké výši chcete pěstovat korunku a jaký podnož jste zvolili. Při bujně rostoucích se kmínek nechává vyšší. Pokud jste si však koupili stromek s již zapestovanou korunkou, stačí když boční výhonky zkrátíte asi o dvě třetiny. Terminál zkraťte tak, aby byl nejvyšším místem korunky.

Pokud jste se rozhodli pro podzimní výsadbu, korunku seřízněte až na jaře. Peckoviny jsou citlivější na nízké teploty, a tak by se mohlo stát, že by silnější mráz poškodil dřevo.

Péče v dalších letech

V dalších letech se zaměřte na výchovný a později udržovací řez. Protože blumy mají sklon k růstu hustších korun, důležité je jejich prosvětlování. Nejenže mají plody v husté koruně málo světla, zároveň se zde tvoří lepší podmínky pro vznik a šíření houbových chorob. Při výchovném řezu také zkracujte větve. Vytvoříte tak dostatek rodivé obrostu a strom zároveň udržíte v potřebné výšce.

Žádné komentáře

Napsat komentář