Poctivě vyhotovený krov a kvalitní střešní krytina jsou gro spolehlivé střechy. No stejně důležité jsou vhodně vybrány funkční prvky, jako například komín.
Aby přechod komína střešní krytinou nebyl slabinou domu, musíte dbát nejen na jeho bezpečnou a odolnou konstrukci, ale i na spolehlivé oplechování. Při stavbě komína třeba dodržet jeho bezpečnou vzdálenost od hořlavých látek a konstrukcí. Minimální vzdálenosti dřevěných konstrukcí od povrchu komínového pláště a od průduchu komína určuje výrobce komínového tělesa.
Podle platné vyhlášky je to 50 milimetrů a prostor mezi komínem a hořlavou plochou musí být trvale větraný. Komín můžete postavit z různých materiálů . Nejlepší je, pokud sáhnete po některém komínovém systému, který tvoří kompatibilní prvky. Výrazně tak zkrátíte čas výstavby komína a vyloučíte poruchy.
Přestup přes střechu
Pozornost soustřeďte zejména na detail napojení krytiny na komín z hlediska hydroizolace. Otvor ve střešní konstrukci musí být o tři až šest centimetrů větší, než je vnější rozměr komína. Tato mezera se vyplňuje nehořlavým izolačním a zároveň pružným materiálem. V místě, kde komín prostupuje střešní konstrukcí, hlavu komína třeba oplechovat a zabránit tak pronikání vody podél ní. Pokud použijete prefabrikovaný komínový plášť, který končí nad rovinou střechy, oplechování se provádí ještě před jejich montáží a překryje se prefabrikovanou komínovou hlavou.
Výhoda tohoto systému je, že spoj je chráněn komínovou hlavou a není vystaven působení vnějších podmínek. Kvalitní oplechování může být učiněno i klasickým klempířským způsobem. Většinou se používají dvě části plechu. První se spojuje přímo s komínovou hlavou, druhá se připevňuje na střešní konstrukci .
Tento způsob se díky své univerzálnosti hodí na jakýkoliv rozměr komína. Oplechování by mělo vytáhnout na konstrukci komína alespoň do výšky 20 až 30 centimetrů nad úroveň střešní krytiny.
Nejběžnější je z pozinkovaného plechu, jehož odolnost zvyšují speciální nátěry. Nový materiál je pozinkovaný plech s vrstvičkou plastu, díky čemuž je odolnější proti korozi. Více vydrží i titanzinkový plech, kterému se časem vytvoří na povrchu odolná vrstva s ochrannou funkcí. Nejdelší životnost má měď, oproti ostatním materiálem je však nejdražší.
Převýšení komína nad šikmou střechou musí být nejméně jeden metr při spalovacích zařízeních s výkonem do 1,2 MW. U zařízení nad 1,2 MW jsou to tři metry. Nadstřešní část komína je nejvíce namáhána nejen povětrnostními vlivy, ale i korozivními účinky spalin. V nadstřešní části se komín musí tepelně zaizolovat , aby se zabránilo kondenzaci páry, a potom ho buď omítnout, obložit, obezdít nebo opláštit prefabrikovanými dílci z nehořlavých materiálů.