Šafrán jarní (Crocus vernus) patří mezi první květy, které již v únoru zdobí záhony. Sněženky i bledule jsou krásné, probouzející se sedmikrásky rovněž, ale až šafrány nabízejí pestrou paletu barev a můžeme je tak považovat za skutečné oživení po zimě.
Šafránů je několik druhů, přičemž některé kvetou na podzim, jiné na jaře. Ty podzimní jsou nejodolnější, kvetou od září do října (C. speciosus, C. longiflorus, C. nudiflorus …) .
Nenáročné šafrány
Chcete-li se těšit z květů šafránů, vaše jediná starost je sehnat hlízy a vysadit jejich nejlepší na podzim v zahradě do hloubky asi 7 až 10 centimetrů. Taková hloubky hlízy ochrání od výkyvů teploty na povrchu země i od mlsných škůdců. Jinak se už nemusíte starat prakticky o nic.
Při výsadbě pamatujte, že šafrány nejkrásnější kvetou na slunném stanovišti, případně v polostínu. Trvalé přemokření jim škodí jak většině hlíznatých rostlin. Možná jste si mysleli, že jsou šafrány cibuloviny, protože jejich hlízy cibulky opravdu připomínají. Patří však do hlízotvorných čeledi kosatcovitých (Iridaceae) .
Obecně jsou však šafrány odolné rostliny, které se nezaleknou ani při mrazu kolem -5 ° C. Pokud jim hrozí nevhodné počasí, sníh či mráz, šafrány se přikrčí k zemi a nehostinné podmínky přečkají. Když opět vykoukne slunce a prohřeje půdu, vyrovnají se a rozkvetou.