Letní večery při svitu měsíce jsou sice romantické, ale pokud chcete trávit na terase nebo v zahradě více času s rodinou či přáteli, potřebujete dobré světlo.
Pod širé nebe musíte volit svítidla z odolných materiálů. Jedině tak vydrží vysoké letní teploty, jarní deště, podzimní vítr či zimní mrazy. Vhodné jsou lampy z vysoceodolného plastu i ze speciálně tvrzeného skla a z některých druhů kovů jako hliník či nerez. Každá lampa do vnějšího prostředí má od výrobce označení, které charakterizuje její odolnost. Označení IP 43 je pro lampy odolné proti atmosférické vlhkosti, patří sem lampy umístěné pod střechou terasy, altánku či lodžie. Lampy, které mohou stát volně v zahradě, mají označení IP 55 a nevadí jim déšť ani sníh. Pokud byste chtěli umístit světla do vodních ploch, musí mít značku IP 65 a více. Nezapomeňte ani na vypínače. Světlo se často nedá ovládat jinak než zevnitř domu. Je to nepraktické, protože ho potřebujete už při příchodu domů. Osvětlení cestiček má být ovladatelné od vstupní branky, z garáže nebo altánku. Řešením je dálkové ovládání.
Při večeři i na čtení
Na terasy a altány si vybírejte takové svítidla, které vám tam při pobytu nebudou překážet, přičemž vezměte v úvahu, jaké činnosti se tam chystáte dělat. Jinak jejich nasvítíte, když tam bude jídelní stůl, a jinak, pokud zahradní houpačka. Na večerní setkání při jídle potřebujete vidět, co krájíte příborem, na houpačku se posadíte s nápojem a odpočíváte v šeru nebo si čtete pod menší lampičkou. Nad stolem budete tedy potřebovat dostatečně silné stropní svítidlo, které připevníte na strop napevno nebo zavěsíte a poslouží i jako dekorativní prvek.
Nebo se spolehnete jen na světlo postavené na stole či na zemi. Pokud vám nepostačí centrální světlo nad stolem, můžete k němu přidat nástěnné, které budou osvětlovat posezení rozptýleným světlem ze stran. Když na terase pouze lenošíte v křesle nebo na pohovce, nemusíte svítit jako na stadionu.
Postačí svítidla s menším výkonem k navození příjemné atmosféry a ke čtení menší lampička. Dobře se vám bude číst i pod vyšší lampou vedle pohovky, na noční rozhovory se zase více hodí lampička na stolek. Příjemnou atmosféru navodíte LED páskem. Je samolepící a můžete jej přilepit na trámy nad hlavou nebo podlepit houpačku či pohovku na terase. LED svítidly zapuštěnými v podlaze můžete terasu i ohraničit. Originální působí také LED nábytkové doplňky, například světelné stolky, květináče.
Zvýrazněné cestičky
Na příjezdové cesty, chodníky, mezi záhony a k domu vybírejte světla, které se postarají o bezpečný pohyb po pozemku a zároveň umocní krásu zeleně nebo upozorní na zajímavý detail architektury domu. Ideální je kombinovat nástěnné, stojanové či sloupové svítidla a zemní, aby se svit vzájemně doplňoval.
Je to praktické iv zimě, když některé lampy mohou být skryty pod sněhem. Sloupové lampy při zahradních cestičkách jsou vysoké 50 až 120 cm nebo se používají bodové zapuštěné v zemi. V obou případech by měly být lampy orientovány tak, aby přicházejícího neoslňovaly. Na nasvícení stromů či jiných výrazných objektů v zahradě jsou vhodné zemní svítidla, ideálně s reflektorem, které lze naklánět a regulovat jeho intenzitu. Při instalaci myslete i na to, jak se bude zeleň v následujícím období měnit. Důležité jsou nasvícené objekty, ne vzhled svítidel, ty by vůbec nemuselo vidět. Můžete je zamaskovat nižšími rostlinami.
Bez kabelů
Dnes už kvůli instalaci venkovního osvětlení nemusíte rozkopat celou zahradu. V kurzu jsou svítidla se solárními panely, které dokáží akumulované sluneční záření přeměnit na energii potřebnou ke svícení. V nabídce jsou sice již několik let, ale až nyní je jejich svit dostatečný, takže některé typy dokonce nahrazují klasické vnější lampy. Předností solárních svítidel je hlavně absence elektrických kabelů.
Jejich hlavní součástí jsou fotovoltaické solární panely, které přímo přijímají sluneční záření a přeměňují na elektrickou energii. Ta je uskladněna v samodobíjacích akumulátorech. Jako zdroj světla jsou většinou LED diody, které mají velmi nízkou spotřebu energie a dlouhou životnost. Takové modely mají i senzory pohybu a senzory reagující na stmívání. Solární lampy jsou určeny k zapíchnutí do země, přičemž mají různé výšky, ale najdete je i ve formě stolních či nástěnných lamp.
Jaké jsou technologické i designové trendy v exteriérových svítidlech?
„Hlavním trendem je“ LEDifikácia „ověřených a oblíbených designů. Jinými slovy, výrobci se většinou spoléhají na ověřené designy a integrují do nich LED zdroje. Ty mají výbornou životnost a umožňují dosáhnout rovnoměrnou distribuci světla a atraktivní světelné efekty. Dekorativní osvětlení fasády domu je dnes stále častěji a mnoho lidí klade větší důraz na exteriérové osvětlení, protože venkovní sezení se stává druhou obývákem. Významným trendem je také jednodušší instalace a eliminace rizika poškození fasády nesprávnou instalací. Svítidla mají vyšší životnost, jsou bezúdržbové as minimálními náklady na energii. Při světelném toku 1 000 lm, což je ekvivalent 75 W žárovky, je spotřeba pouze 9 W. „