Možná jste se s tímto nápadem již setkali, ale tušili jste, že pochází ze severu?
Seveřané vládnou trendem už několik sezón a se svým skandinávským stylem pronikly do každého koutu světa. Stejně tak každý zná nábytkářsky kolos IKEA, který jsme si oblíbili i my . Pokud nějaký ten kus nábytku inspirovaný severem máte dům i vy, určitě víte, že jeho krása nespočívá jen v designu, ale také ve funkčnosti.
Složitý pojem, jednoduché vysvětlení
Dnes na chvilku zajdeme k vám do kuchyně a podíváme se na to, jak sušíte nádobí. Používáte klasický odkapávací systém vedle kuchyňského dřezu? Necháváte nádobí přirozeně vyschnout v myčce? Vše hned utřete do sucha, protože na zbytečné pomůcky vám v kuchyni nezbylo místo? Nebo položíte na pracovní desku kuchyňskou utěrku a nádobí naskládáte tam? Je mnoho možností, Finové však přišli s jednou, pro nás nevšední, astiankuivauskaappi.
Toto krkolomné slovo popisuje jednoduchý systém odkapávání umytého nádobí přímo s kuchyňské police přímo nad dřezem. Pokud jste velkým cestovatelem, určitě jste se s takovou kuchyňskou vychytávkou už setkali a není to pro vás novinka, ale mnohých možná právě dnes inspirujeme.
Velké výhody
Představte si, že na dřezu nezůstane žádná kupa (ačkoli čistého) nádobí a vše pěkně skryjete do skříňky. Toto řešení je ideální pro malé kuchyně, kde je každý centimetr pracovní desky důležitý a nesmí jimi plýtvat. Dalším pozitivem je, že si odkapávač víte ze skříňky udělat i sami, aniž jste investovali velké peníze do nového zařízení.
Postačí, když police vyměníte za plastem obalené síta, které váš nádobí nepoškodí. Pokud si troufáte, můžete spodní, obvodovou desku skříňky, úplně odstranit a nahradit takovým sítem, ale to jen v případě, že skříňka je přímo nad dřezem a nebudete mít mokrou celou kuchyň. V opačném případě však stačí pod nádobí umístit nádobu, která vodu zachytí. A je už jen na vás, zda systém vystavíte na odiv, nebo zavřete do skříňky.
Z historie
Poprvé si tento systém dal patentovat americký vynálezce Louise R. Krause v 30. letech minulého století, ale tato idea se v USA nikdy neuchytila. Když však se svou verzí o deset let později přišla Finka MAIJ Gebhard, její země si tento způsob oblíbila a až dodnes ho využívá 99% finských domácností.