Na pěstování česneku nepotřebujete žádné speciální podmínky, bude se mu dařit v každém koutě. Důležité však je nesaďte jej na stejný záhon spíše než po pěti letech a vyberte mu hřejivé slunné místo.
Důležitá odrůda
Je jedním ze základních faktorů, které ovlivňují konečnou úrodu česneku, proto si dejte na výběru kvalitní sadby skutečně záležet.
Při koupi konzumního česneku není garantován jeho původ ani kvalita. Na sázení je proto nejlepší koupit si sadbový česnek v prodejnách se zahrádkářství nebo přímo od pěstitele s garantovanou zemí původu, časem použitelnosti (obdobím, během kterého je možné česnek vysadit), odrůdou a kvalitou sadby, která by měla být certifikována.
Odrůdy jarních česneků jsou úzkolistá nepaličák. Většinou se sklízejí začátkem srpna (vegetace se může vlivem počasí zkrátit). Při pozdějším sklizni se cibule (hlavičky) nerozpadávají. Chuťové vlastnosti odrůd jsou velmi příjemné, ostré, ušlechtilé.
Příprava půdy
Půdu na jarní výsadbu česneku si můžete připravit už na podzim. Pokud jste tak neučinili, záhon zryjeme, jakmile ustoupí mrazy a vítr půdu vyfouká, nejméně však týden před vysazováním. Půda by měla být provzdušněná, můžete zapracovat granulované hnojivo, například Cererit. Chlévskou mrvou nehnojte, česnek by mohl spálit. Navíc se v osevním postupu zařazuje do druhé trati. S vysazováním začněte co nejdříve, jakmile půda po mrazech povolí.
Postup vysazování
Česnekové cibule třeba rozebrat na jednotlivé stroužky a ty na čtyři hodiny namočit do Sulky K. Po oschnutí můžete vysazovat. Pokud nechcete použít chemii, namočte je na dvě hodiny alespoň do studené vody. Použijte všechny stroužky – na jednu záhon zasaďte okrajové, na druhou středové.
Doporučený spon pro jarní česnek je 25 až 30 x 10 až 15 cm. Sázejte do hloubky 5 až 6 cm, ale nepoužívejte rozmnožovací kolík. Vytváří vzduchovou mezeru mezi půdou a podpučím (širší část stroužku), což způsobuje, že česnek horší zakořeňuje. Nejlepší je proto sázet ručně a dbát na správnou orientaci stroužků – podpučím dolů. Pokud byste sázeli naopak nebo by stroužky ležely, snížili byste si úrodu. Záhon po vysazení upravte hráběmi.
Péče
Při pěstování česneku je péče velmi důležitá. Nezapomínejte na pravidelné provzdušňování a odplevelování půdy. Rostliny nemají rády přísušek, během suchých dní nepodceňte závlahu. V období růstu je česnek vhodné přihnojit 15 procentním ledkem vápenatým, případně 5-procentní kyselinou močovou na list. Vždy však až po západu slunce, abyste nespálili listy. Naposled rostliny přihnojte měsíc před sklizní.
Sběr a skladování
Správný čas sklizně nastává, když česnek dozrává, což se projevuje poléháním natě. Každou rostlinu opatrně podoberte rýčem a rukou z půdy vytáhněte. Hlávky neoklepávajte od zeminy, poškodili byste je a zkrátili skladovatelnost.
Česnek svažte do svazků a sušte ve stínu, ale v tenké vrstvě s odříznutou natí napěchujeme do bedniček. Šikovnější ho mohou splést do věnců. Skladujte v dobře větrané místnosti při minimální vlhkosti a v chladu.