Několik pater bez výtahu a ty nejstrmější schody vedou na bývalou půdu. Nuže, kdo tu bydlí, má o kondičku postaráno.
Bytový dům v širším centru hlavního města počítá více než sté, jeho stavba je datována do roku 1904. Přeměna půdy na obytnou plochu začala v 90. letech, když při bytových domech vládl všeobecný trend zobytňování či dokonce nastavování podkroví.
Přiznaná výška
Mladá maminka s dcerkou si tento byt vybrala jako své zázemí. Koupila ho od prvního majitele, který s rekonstrukcí začínal. Dal osadit střešní okna, zateplit střechu, přivést vodu, odpad i plyn a vylít betonovou podlahu. Podlahová plocha bytu s dispozicí do L, sto čtverečních metrů, je zmenšená o tři komínová tělesa a relativně ostré zešikmení. Nová majitelka dala vybudovat příčky a vytvořila pokoje. Po dohodě se stavbaři vznikla napravo od vchodu průchozí ložnice a dětský pokoj, nalevo koupelna a komora v šikmině. Vchází přímo do otevřeného denního prostoru s přiznanou výškou čtyři a půl metru, kde se nachází obývací pokoj a kuchyň. Z kuchyňské části se vychází na střešní terasu. Vysoce osazená střešní okna prosvětlují celou místnost a nechávají tak vyniknout její plnou výšku.
Se dvěma umyvadly
V 90. letech byl v módě přírodní buk a zlaté kliky, což se projevilo na zařízení interiéru. Dveře, plovoucí podlaha i kuchyně, vše bylo v jednom odstínu. Nynější přeměnu inicioval partner, zachtělo se mu druhého umyvadla. Slovo dalo slovo a domácí se dohodli na celkové rekonstrukci. Výhoda byla, že majitelka našla nový domov pro původní nábytek, čímž vznikl prostor na nové zařízení. Interiérových designérů, Martina Hreščák a Dagmaru Blažo její doporučil kolega z práce, kterému zařídili interiér domu a byl s nimi spokojen.
Nebyl důvod radikálně měnit dispozice, ale jedna z požadavků, kromě barevné a materiálové přeměny byla vnést alespoň do denní zóny funkční změnu. Designéři nezklamali, z vizualizace, kde byla kuchyň přesunuta ke komínu uprostřed místnosti, byla majitelka nadšená. No uvědomila si, že by se zmenšila kuchyňská pracovní plocha a navíc by nebyla natolik prosvětlená. A tak se místo na kuchyni nakonec neměnilo. Ani v zmiňované koupelně se dispozice neměnila. Doplnila se o druhé umyvadlo a odlehčila o pračku přesunutou do komory. Jediné, co v hygienické místnosti zůstalo z původního řešení, je vana.
„Plovoucí“ pult
Aby kuchyň působila vzdušnější, absentují horní skříňky a je laděna do bílá. Dominuje v ní dubový barový pult, pod kterým se skrývá integrovaná vinotéka. Jako odkládací prostor slouží velká kuchyňská skříň se zabudovanou troubou u zdi, vsazenou do niky z tepelně odolného corianu. Zajímavým řešením je i úložná skříň při vstupu ve tvaru ostrého trojúhelníku s úctyhodnou výškou čtyři metry. Horní poličky slouží k uložení málo používaných věcí. Nový návrh interiér zesvětlí. Přibylo hodně bílé, díky čemuž vyniknou přiznané trámy. Komínová tělesa dostali obklad cihlou ve světle červeném odstínu, aby bytu pomohli přiznat Staroměstský ráz. Stoly, židle, doplňky i obrazy pořídili domácí ve vlastní režii, chtěli sem vnést i něco vlastní.