Tak jak rychle dokážete postavit jednoduchý stan, tak rychle si dokážete slunečními plachtami zajistit stín během pikniku na břehu jezera, na louce.
Takové přenosné stínění sestává z teleskopických tyčí, napínacího lanka, kotvících kolíků a plachty – a to vše zabalené v jednom vaku a připravené pro příležitostné použití.
Nad terasou i bazénem
Trošku složitější jsou velkoplošné systémy slunečních plachet, které dokáží zastínit celou terasu či bazén až do velikosti plochy 70 čtverečních metrů.
Moderní technologie a použití vysoce kvalitních antikorozních materiálů nosné konstrukce a textilie zaručují i ve venkovním prostředí dlouhodobou životnost. Také nabízejí netradiční tvary, barvy, sklon a velikosti. A toto vše vnese na zahradní či střešní terasu nebo do zahrady atmosféru vzdušnosti a intimity zároveň.
Oproti markýzám mají sluneční plachty ještě další výhodu, k instalaci nepotřebují stěnu. Lze je umístit kamkoliv a samostatně.
Stín na dálkové ovládání
Každý výrobce slunečních plachet má jiný systém kotvení, navíjení. V podstatě jejich konstrukci tvoří čtyři podpory, navíjecí válec s manuálním nebo dálkovým elektrickým ovládáním, plachta a její upevnění. Plachta může být kotvená pouze na sloupech, případně kombinací sloupů a stěnového kotvení. Navíjí se na diagonální osu a lze ji naklánět podle polohy slunce. Pro své extrémní rozměry hůře odolává větru.
Součástí elektricky ovládaných systémů může být senzor, který reaguje na rychlost větru. Pokud vítr překročí přijatelnou rychlost, motor plachtu automaticky navine na válec. Také systémy s manuálním ovládáním musí mít zabezpečení proti poškození větrem. No nejen v před větrem větru je třeba plachtu chránit. Netřeba ji zbytečně nechávat napnutou, pokud velmi prší, sněží. Mimo sezónu může plachta zůstat na konstrukci, svinutá a zabalena do ochranného pouzdra přečká zimu.