Nejen nákup zdravých potravin, ale i udržení jejich kvalit před konzumaci je velmi důležité. Nevhodným skladováním a uchováváním potravin zbytečně plýtváme potravinami a vašimi penězi. V horším případě se můžete špatně skladovanými potravinami otrávit různými plísněmi a podobně.
Výrobci potravin nepíší pokyny skladování na obaly potravin nadarmo. Je praktické si je přečíst a dodržovat.
Skladování masa a masných výrobků
Snad jednou z najháklivejších potravin je syrové maso. Pokud ho nakupujeme mražené je důležité ho rychle přinést domů do mrazničky. Nejvhodnější je pokud použijeme termo tašky. Je nevhodné mražené maso rozmrazit a opět zmrazit. Pokud již maso jednou rozmrazíme, měli bychom ho nejrychleji tepelně upravit. Pokud si nakujeme chlazené maso je třeba dodržovat teploty při cestě domů. V teplých měsících při vysokých teplotách potraviny rychle podléhají zkáze.
Skladování pečiva a chleba
Pečivo a chléb bychom měli skladovat spíše v textilních sáčcích a dřevěných chlebník. Skladovat chléb v mikrotenových sáčcích může mít za následek výskyt plísní, které nejsou volný okem viditelné.
Skladování ovoce a zeleniny
Pokud máte doma množství ovoce nebo zeleniny a nestíháte ho jíst, je možné, že při vyšší teplotě v domě podléhá zkáze a na jeho povrchu se objevují plísně. Pokud najdete takový kus ovoce nekompromisně ho vyhoďte. Konzumace nahnilého ovoce a zeleniny je zdraví škodlivé. I když se nám může na první pohled zdát, že po odříznutí postižené části je ovoce v pořádku, není tomu tak. Pokud je napadena zelenina nebo ovoce i jen na jednom místě, plísně se nacházejí v celém plodu.
Skladování vajec
Skladování vajec je taktéž velmi háklivé. Odborníci doporučují každé vajíčko samostatně rozbít do malé misky a zkontrolovat jeho kvalitu. Pokud cítíte jakýkoliv zápach nebo se v něm nacházejí tmavé částice je třeba, vejce vyhodit. Díky jednotlivé kontrole při vaření nepřijdete io vejce, které jsou zdravotně nezávadné. Vejce je vhodné skladovat v ledničce ve stojanu na vajíčka. Do stojanu bychom je měli umisťovat špičkou dolů. Vejce bychom neměli skladovat více než měsíc.
Skladování mouky, luštěnin a sušených plodů
Skladování mouky, luštěnin, rýže, těstovin, sušených plodů, koření a ořechů může být poměrně problematické. Nakoupené zásoby může napadnout potravinová mol nebo jiní škůdci. Pokud máte možnost, povešajte bobkový list v blízkosti uskladněných potravin. Odhání mola potravinovou. Mouku a těstoviny můžeme uskladnit i ve vzduchotěsných nádobách, ale není zárukou, že nebudou napadené potravinovými škůdci. Pokud v domácnosti najdete jakékoliv náznaky napadení potravin molem potravinovou nebo mučírny obyčejným, nekompromisně jejich vyhoďte. Takové potraviny nejsou vhodné ke konzumaci. Vyčistěte postižené police s jídlem a nepoškozené suroviny můžete pro jistotu vložit do mrazničky, kde jejich minusová teplota zbaví případného rizika.
Pokud máte načaté mléko, olej nebo džus, je třeba je uchovávat ve dveřích chladničky. Pokud máte zapáchající ledničku, je třeba ji vyčistit vodou, s přidáním octa. Kávová sedlina v misce výborně absorbuje různé zápach z chladničky. Na podobné bázi jako kávová sedlina spolehlivě funguje i soda bykarbóna nebo prášek do pečiva.
Horké potraviny a chladnička
Do chladničky a mrazničky bychom neměli uskladňovat horké jídla. Po dovaření je třeba nechat jídlo vychladnout alespoň na pokojovou teplotu. Při skladování uvařené stravy v lednici je důležité jídlo uskladňovat do nádob s přiměřenou velikostí, příliš mnoho vzduchu v nádobě urychluje zkázu jídel. Chladnička by neměla být přeplněná a mezi jednotlivými předměty by měly být alespoň minimální mezery, aby mohl mezi nimi proudit studený vzduch a chladnička tak může fungovat efektivně.