Podzim je období plné protikladů. Nejkrásnější a nejbarevnější dny v roce vystřídá sychravé počasí, mlha, deště a tma. Mnozí lidé se začnou cítit unaveně, sklesle, až depresivně. Sezónní afektivní porucha, jak se tento stav odborně nazývá, postihuje asi pět procent dospělé populace. Jedním ze způsobů, jak se tomu neduhu vyhnout, je trávit čas ve světlých, příjemných a útulných prostorách. Přinášíme vám proto pět tipů, jak si zařídit domácnost tak, aby vás podzimní deprese obešla.
Základem je světlo
Neblokujte okna, nepoužívejte těžké závěsy ani masivní žaluzie. Pokud se vám pohled na holé okno nelíbí, zvolte například vzdušnou záclonu z bílého tylu, která bude sahat od stropu až po zem, nebo na okno poklademe květináče s květinami. Pročistí vzduch a doslova oživí váš příbytek.
Na podzim av zimě nás denní světlo těší pouze zhruba do 16. h. Během dlouhých zimních večerů je proto třeba věnovat zvýšenou pozornost pořádnému osvětlení. Celkový dojem z prostoru určuje barva světla.
Do obýváků, dětských pokojů, ložnic a na všechna místa v interiéru, kde by měl člověk pociťovat pohodu, je vhodná teplá bílá barva. Prostory v tomto světle působí útulně, předměty měkce a osoby mají přirozenou barvu. Na osvětlení pracovní nebo do lamp pro čtení je vhodná neutrální bílá, která se nejvíce podobá dennímu světlu. Studená bílá, která se vyznačuje světlem s modravým nádechem, je zase vhodná k osvětlení kanceláří, případně skladů. V bytě se hodí do koupelny nebo do chodby.
V minulosti se častěji zapnuté světlo v zimním období odrazilo na účtu za elektřinu. Dnes však díky úsporným žárovkám tomuto problému již netřeba čelit. Moderní LED žárovky se vyznačují nízkou spotřebou elektrické energie – oproti klasickým žárovkám jsou až o 80 procent úspornější. Další výhodou LED žárovek je extrémně dlouhá životnost, okolo 25 tisíc hodin, což jsou téměř tři roky nonstop svícení.
Světlé barvy
Světlé barvy, které místnosti dovolují dýchat, jsou alfou a omegou malých bytů. Odrážejí světlo a prostor opticky zvětšují. Tmavé barvy, naopak, navozují dojem stísněnosti a člověk se jejich vinou i ve vlastním bytě může cítit jako v tmavé sklepě.
Pokud jste fanouškem tapet, volte kromě světlých barev ty s drobnými vzory. Dominantní motivy vypadají lépe, když se na ně dá podívat z dostatečné dálky, což malé byty nedovolují.
Tmavší podlaha
Na rozdíl od stěn může být podlaha tmavší barvy i v malém bytě. Prostor to vyváží a zútulní. Ačkoli to u nás není zvykem, malému bytu může pomoci i sjednocení podlah, tedy jedna podlahová krytina v celém bytě. Podle designérů to opticky zvětší obytnou plochu. Může jít o dřevěnou nebo laminátovou podlahu či kvalitní vinyl.
Klíčový je nábytek
Zařízení, které zvolíte, dává bytu tvář. Je proto důležité vybírat nábytek, který nebude místem plýtvat, ale vyplní i nejužší prostory do posledních centimetrů. Prostor vypadá lépe s odlehčeným nábytkem na nožičkách, oproti masivní působícím kouskem položeným na podlaze.
Pomoci mohou i průhledné materiály. Trendem jsou například plastové židle či skleněné stolky. Pokud se vám však takové materiály zdají příliš studené, zvažte, jak vám místo pomůže ušetřit skládací nábytek.
Nábytek v bytě často zapratávajú nepřiměřené množství dekorací či desítky nepotřebných drobností. Pokud se s nimi nedokážete rozloučit, skrytě je z poliček do krabic, zásuvek a boxů. Místnosti ve vašem bytě tak budou působit uspořádanější, vzdušnější a příjemnější. Když takovou krabici navíc někdy během podzimního víkendu vytáhnete, vaše sbírka vás potěší mnohem víc, než když ji budete mít denně na očích.
Využijte dispozice bytu na maximum
Každá místnost se dá zařídit stylově a efektivně. Už samotná předsíň či chodba se dá kombinací vhodného osvětlení, světlých barev, tmavší podlahy a odlehčeného nábytku přeměnit na působivý foyer.. No a v takovém prostoru se již při vstupu do bytu člověk cítit velkolepě. Ať už v zimě nebo v létě.