Přestože na volné záhony byste měli většinu zeleninových sazenic vysadit až v polovině května, aby je nepoškodily pozdní jarní mrazy, v krytých prostorách se nová sezóna již naplno rozběhla.
S první setím a vysazováním do nevytápěných skleníků, ale i do fóliovníků jste mohli začít již v polovině března. Skvělé je, že nová sezóna se takto ve srovnání s vnějšími Hriadky naplno rozběhne již o téměř dva měsíce dříve.
Od jara do zimy
Abyste skleník využili opravdu na sto procent, začněte s pěstováním zeleniny s krátkým vegetačním obdobím. Později ji vystřídají hlavní plodiny s delší vegetací, přičemž před příchodem tuhých mrazů ještě stihnete další úrodu druhů použitých brzy na jaře.
Tyto druhy můžete sít brzy na jaře
Aktuálně tedy můžete sít první ředkvičky ( ‚Ester‘ , ‚Prima‘ , ‚Blanka‘, ‚Teko‘, ‚Saxa 2‘, ‚primary F1‘), karotku i naťová petržel . Nezapomeňte na baby špenát ( ‚Harp F1‘), roketa (rukolu), Mibu, Mizunu či na stále méně tradičnízelí sitinovú prodávanou pod označením ‚Komatsuna‘ .
Nezapomeňte ani na jarní cibulku. Je zdravá a výborně chutná.
Samozřejmostí je sazení předpěstovaných salátů hlávkových ( ‚Děvín‘ , ‚Safír‘ , ‚Cézaros‘, ‚Tyrkys‘) a časných kedluben ( ‚Kreft F1‘, ‚Dvorana‘, ‚Luna‘, ‚Modrava‘).
Pokračujte v předpěstovávaní sazenic
Kromě papriky a rajčat si stále stihnete předpěstovat, ačkoli na parapetu lilky, v jižnějších oblastech jsou oblíbené i melouny a dýně červené. Někteří zahrádkáři se spoléhají na sazenice okurek nakládaček. Pokud k nim patříte i vy, výsev stejně neotálejte.
Pokud jste si předpěstovali rané košťáloviny, třeba je pomalu otužovat, aby byly připraveny na dubnové vysazování na volné záhony. Stejně věnujte pozornost i rostoucím celerem sazenic.