Sběr dešťové vody je stále aktuálnější tématem.Využít se dá nejen na zalévání zahrady, ale i na splachování, praní nebo umývanie.Priemerná denní spotřeba pitné vody na Slováka přesahuje 120 litrů. Na přibližně polovinu z toho bychom vůbec nemuseli používat pitnou vodu. Například na zavlažování se hodí mnohem lépe dešťová, protože je chudá na soli a neobsahuje chlor.
Zachycenou srážkovou vodu by se vyplatilo využívat i na praní. A to zejména tam, kde je voda z vodovodu příliš tvrdá nebo obsahuje vyšší podíl železa či manganu. Dešťová voda je měkká a podstatně lépe rozpouští prací prášky, čímž sníží jejich spotřebu, nemá tendenci se usazovat a tvořit vodní kámen. Tím odpadá potřeba používat drahé změkčovadla. Úspora se tak neprojeví jen ve spotřebě vody, ale i pracích prostředků a opotřebení pračky.
Jak ji zadržovat
Na zalévání, ale i na mytí auta, čištění zpevněných ploch v okolí domu stačí jednoduchý systém. Na jeho vybudování je potřebná akumulační nádrž, v níž se shromažďuje voda z okapového systému a vodní čerpadlo. Do nádrže by se neměly sjíždět listy a jiné větší nečistoty, proto je vhodné vložit do žlabů filtrační mřížky, které je zachytí.
Velikost zásobníku se navrhuje dle požadavků na vodu a velikost zahrady. Na jeden ár je potřeba jeden m3 vody, která vydrží na tři týdny. Pomocí čerpadla a potrubí lze dešťovou vodu rozvést na několik odběrných míst. Oceníte, zejména v případě poruchy dodávky pitné vody, pokud budete mít také jednu toaletu v suterénu, případně prádelnu napojenou na tento systém. Pokud bude dešťová voda využívána i na praní, vyžaduje kvalitnější filtraci od listů.
Dělený vodovod
+ úspora až 60% pitné vody, za kterou, na rozdíl od dešťové, musíte zaplatit
+ nižší průtok odpadních vod v kanalizaci
+ úspora pracích a změkčovacích prostředků vzhledem k nízkému stupeň tvrdosti dešťové vody
+ instalace užitkového vodovodu určitě zvýší hodnotu nemovitosti
-pro využití dešťové vody je podmínka, aby byly v domě dvojí rozvody
-nevyhnutnosť napouštěním zásobáren pitnou vodou v suchém období
-případne nechtěné vniknutí dešťové vody do rozvodu pitné vody
Pozor na střešní krytinu
Dešťová voda není přirozeně zcela čistá. Tím, že přichází do kontaktu se střešní krytinou nebo odpadními trubkami, je znečištěná choroboplodnými zárodky. Podle dosavadních zkušeností je ale toto zatížení vody takové nepatrné, že při odpovědném zacházení s dešťovou vodou nemůže dojít k ohrožení zdraví. Ale při niektorýchdruhoch střešních krytin, například eternit nebo lepenka, se mohou do vody uvolňovat nežádoucí látky, proto dejte přednost jiným materiálem.
Odděleně
Dešťová voda dokáže nahradit až 60% spotřeby vody v domácnosti během celého roku. Předpokladem je vybudování dvou oddělených vodovodních systémů v domě. Jeden na vedení pitné vody a druhý na užitkovou – dešťovou vodu, přičemž můžete oba systémy propojit. Dělený systém na rozvod vody je třeba plánovat již při projektování domu a budovat při výstavbě. Dodatečná realizace by byla nákladná.
Optimální velikost zásobníku se navrhne na základě velikosti střechy, potřeby obyvatel a zahrady. Dlouholetá praxe ukázala, že plocha střechy 25 m2 dokáže naplnit 1 m3 zásobníku, což vystačí na tři týdny. Toto množství spotřebuje za tento čas jedna osoba nebo 1 ár zahrady.
Voda, na rozdíl od využití v zahradě, musí mít jinou čistotu, což zajistí filtry před vstupem do zásobníku. V něm je voda bez pohybu, takže pevné částice pomalu klesnou na dno. Tma a nízká teplota v nádobě, okolo 9 ° C, vytvářejí podmínky pro minimální biologickou aktivitu. Téměř čistou vodu dopravuje ke všem spotřebičům čerpací jednotka s řídící elektronikou. Tím, že jsou navzájem systém užitkové a pitné vody propojené, i v době, kdy je z jakýchkoliv důvodů pitná voda nedostupná, máte možnost spláchnout toaletu. Ale i naopak. Při nedostatku dešťové vody automatický systém přesměruje do rozvodů užitkové vody pitnou. Přebytečná dešťová voda se přepadem odvádí do kanalizace nebo do vsakovacího místa. Nádrž by měla alespoň každé tři měsíce přeplnit, aby se vyplavily nečistoty, a tak se pročistí, jinak by začala špína ve vodě zapáchat.
Jakou nádrž?
Trh nabízí několik typů zařízení na zachycování dešťové vody. Vybrat si můžete podzemní nebo nadzemní. Pokud ji budete používat pouze mimo domu, celé zařízení může být jednodušší a levnější. Při využívání v domě budete potřebovat podzemní filtrační šachtu v kombinaci s klidným přítokem vody do nádrže. Nádrž na povrchu čelí změnám teploty a případnému znečištění, proto nelze očekávat kvalitní vodu. Na zalévání zahrady však postačuje.
Déšť i do topného systému
Teplovodní topení musí během roku dopouštět chybějící vodou. Pokud se dopouští tvrdá, která obsahuje mnoho minerálů, začne se tvořit kyselina uhličitá způsobující korozi a usazovat vodní kámen. Zanášejí se potrubí i výměník, vodní kámen tvoří mírnou tepelněizolační skořápku, což způsobuje zhoršené topné vlastnosti systému. Pokud dopouštíte do ústředního topení dešťovou vodu, ve které nejsou soli vápníku a hořčíku, zmíněným problémům předcházíte.
Správný objem nádrže pro vaše potřeby by vám měla pomoci vybrat renomovaná firma, která vám celý systém i osadí a zprovozní. Pokud si instalujete menší zásobník, jako optimální, tak přebytky vody se přeplavil do vsaku. Pokud si naopak dáte větší zásobník, nikdy se nepřeplaval. Jak již bylo zmíněno, proplavení zásobníku je z času na čas biologicky důležité, aby se z povrchu odpluli malé plovoucí organické částečky.
Při menším objemu, přibližně do 7 m3, jsou nejlevnější a nejjednodušší řešení plastové nádoby. Díky jejich nízké hmotnosti se snadno přepravují i se s nimi dobře manipuluje. Ukládají se předem zhotovenou betonovou desku nebo zhutněný štěrkový podklad. Pokud je zemina snadno propustná nebo hrozí zaplavanie spodní či povrchovou vodou, je vhodné obetonování nádrže v tloušťce 15 až 20 cm, aby se stěny nepoškodily tlakem vody. Neutralizaci kyselé dešťové vody zajistí kousek přírodního vápence.
Betonové nádrže jsou pracnější při zhotovení, mají vyšší prostorové nároky při osazení. Nevýhoda je i to, že je třeba dodělat všechny instalační prostupy, které některé druhy plastových nádrží mají už připravené. Na druhé straně, beton přirozeně neutralizuje kyselejší dešťovou vodu. Montované nádrže z několika betonových skruží nejsou velmi vhodné, po čase přestanou ve spojích dobře těsnit. Bezporuchově bude fungovat monolitická betonová nádrž.