Šalvěj lékařská díky vysokému obsahu silic, které působí dezinfekčně, pomůže nejen při jemném škrábání v krku, ale i při angíně.
Je všeobecně známo, že šalvěj se využívá při nemocech ústní dutiny a hrdla. Rostlina má totiž vynikající antibakteriální a protizánětlivé účinky. Proto kloktadlo z ní je dobrým pomocníkem při angíně, zánětu dásní či po vytržení zubu. Tehdy pomůže ráně, aby se rychleji zocelila. Studený čaj z ní oceníte během letních dnů, protože má schopnost zmírňovat pocení. Pomáhá i při stresu a pracovní zátěži. Zlepšuje trávení a pomáhá při průjmu.
Pěstování
Šalvěj není náročná. Daří se jí na slunných či polostinných místech. Libuje sušší vápenaté, dobře propustné a výživné půdy. Na jednom místě ji lze pěstovat pět až deset let. Dopřejte jí střih, který pomůže rostlinu pěkně rozvětvuje. Je důležité zapamatovat si, že šalvěj nesnáší hnojení.
Nejvhodnější je pěstovat šalvěj ze semínek. V březnu až v dubnu můžete semínka vysít přímou setím do hloubky 2-3 cm. Záhon je třeba udržovat bez plevele.
Léčivé šalvějové bonbony
Omyté a osušené lístky šalvěje (asi 20 g) najemno nakrájejte. Do kastrolu nasypte 200 g krystalového cukru a za stálého míchání ho na mírném ohni rozpusťte. Když cukr začne hnědnout, opatrně do něj přidejte šalvěj. Dobře promíchejte a odstavte z ohně.
Pomocí vařečky nakapejte malé hromádky cukrové hmoty na pečící papír. Když hmota trochu vychladne, můžete tvar bonbónů upravit.