Domů Interiér Rozložení nábytku a obrazů v pokoji má svá pravidla

Rozložení nábytku a obrazů v pokoji má svá pravidla

Rozložení nábytku v místnosti a obrazů na stěně má své principy. Dokonce i takové, které naoko působí jako náhodně rozhozené.

Máte pocit, že na vás některá část příbytku působí rušivě? Měníte polohu skříněk nebo přikládáte obraz na různá místa v bytě a stále to není ono? Pravděpodobně vás podvědomě ruší jejich vzájemné uspořádání. V interiérovém designu platí stejně zásady kompozice jako při uměleckých dílech či fotografii, jen v prostorovém vnímání. Cíl je jasný: situovat nábytek a doplňky tak, aby tvořily jeden harmonický celek.

Jak na to?

V zásadě postupujte ve dvou krocích. Základ je dosáhnout souladu mezi zařizovacími prvky. Následně je třeba vybrat dominantní prvek, který bude poutat hlavní pozornost, a případně celek doladit několika menšími akcenty. Tajemství spočívá ve dvou základních typech rozmístění jednotlivých prvků zařízení. První z nich je opakování linií nebo tvarů. Pro začátečníka je dobrý příklad modulový nábytek, který používá určitý opakující se prvek, například tvar čtverce.

Jakýkoliv tvar z takového nábytku poskládáte, bude působit harmonicky. Pokud opakovaně umístěte ve stejné vzdálenosti od sebe alespoň tři stejné kusy nábytku, například úzké a vysoké otevřené police, vytvoříte specifický kompoziční prvek zvaný rytmus. Nastolí v prostoru pocit pořádku. V případě, že máte v dispozici nábytek různých tvarů, využijte druhou kompoziční fintu, a tou je spojitost. Najděte nebo vytvořte určitý sjednocující prvek. Soulad dosáhnete jednotnou barevností, texturou, uspořádáním v jedné linii nebo stejným detailům.

Potřebná různorodost

Příliš pravidelně uspořádaná kompozice nábytku a doplňků může působit fádně. Její zajímavost zvýšíte vytvořením kontrastního prvku, který ozvláštní dokonale harmonizovaný celek. Může se odehrát i na detailech, například nečekanou změnou jednotné tloušťky zařízení, barevnosti, velikosti či tvaru.

Stejně dobře upoutá pozornost i rozdílný směr linií. Takové dominantní místo kompozice se jmenuje ohnisko. Nejpovedenější kompozice jsou výsledkem vyváženého použití těchto dvou principů. Přehnaná různorodost působí chaoticky. Přehnaný soulad je zas nudný. Pokud najdete mezi nimi dokonalou rovnováhu, vytvoříte harmonický prostor.

Pro pokročilé

Trendy fandí míchání různých stylů, tvarů a barevnosti. Větší kompozice může mít více ohnisek, ale ty nemají poutat pozornost najednou. Jedno z nich má zaujmout nejvíce a následně má pohled sklouznout v určitém sledu na ostatní s nižší vizuální hierarchií.

Více rámečků

  • neroztahujte rámečky daleko od sebe, svědčí jim to pohromadě
  • ideálně poslouží k vyvážení celkové kompozice. Pravidelným rytmickým seskupením podobných rámečků nastolíte pocit většího pořádku při nerovnoměrně situovaném nábytku.
  • naopak, volba výrazných rámů vytvoří akcent ve společnosti jednoduchého nábytku.
  • do různorodých rámů zvolte obrazy v jednotném stylu nebo černobílé fotografie.

 

Žádné komentáře

Napsat komentář