Domů Zahrada Rostliny proti úzkosti, depresi a stresu

Rostliny proti úzkosti, depresi a stresu

Zeleň obecně působí uklidňujícím dojmem, ale některé rostliny jsou užitečné i na talíři nebo ve vonném vrecúšku.Záhradkárčenie je odjakživa známé také jako účinná metoda pro zlepšení nálady, zklidnění mysli a také jako lék proti úzkosti. Pohyb na čerstvém vzduchu, ať je to procházka po parku či lese nebo aktivita v zahradě, je bez pochyby dobrým způsobem jak se nepoddat splínu. Koupání v zeleni: Pokud chtějí ženy déle žít, měli by se obklopit zelení.

Pokud trpíte výkyvy nálad, úzkostí, melancholií, míváte bez příčiny špatnou nebo skleslou náladu, pomozte si zbavit se jí i tím, že si vybudujete opravdovou zahrádku U dobré nálady – speciálně vybranými rostlinami, které vám v tom pomohou. Mezi nejsilnější „antidepresivní“ rostliny a bylinky patří tyto … (A dobrá zpráva, několik z nich se dají i sníst!)

1. Mangold

Známý také jako listová řepa, mangold je v zahradě nejen krásné barevnou okrasou, ale potěší i na talíři. Jedí se listy a stonky. Většinou nebývá náročný na pěstování.
Mangold obsahuje hodně vitamínu C, vitamínů B1 a B2 a – což je při skleslosti důležité – hodně železa, draslíku a flavonoidů, které působí jako antioxidanty.
Vypěstovat ho v zahradě tedy přinese trojitý úspěch: jednak z pěstitelských schopností, protože nebývá choulostivý; potěší oči a následně i břicho.

Nevíte, jak ho podávat?
Nejjednodušší recept je listy krátce povařit, scedit, osmahnout je na rozmačkaného česneku a polít citrónovou šťavou.Uvarený chutná is česnekovým jogurtem.
V Chorvatsku ho zase hospodyňky připravují s kmínem, bramborami a česnekem podobně, jako u nás vaříme kapustu.

2. Fialové brambory

Fialové brambory původně pocházejí z Peru, ale jednu zajímavou odrůdu vypěstovali i naši sousedé v Havlíčkově Brodě – jmenuje se Valfi.
Fialové brambory mají nejen tmavé plody, ale i krásné modré kytičky, čili při okopávání potěší duši.
Jsou zdravější než běžné bílé nebo žluté brambory, protože obsahují více antokyanů – látek s antibakteriálním a protizánětlivým účinkem. Ideální je jíst jejich mladé, protože slupka obsahuje jód. Nervozita nebo špatná nálada je často způsobena tím, že nás něco bolí. Pokud je to i váš případ, fialový brambor bude váš kamarád.

3. Cherry rajčata

Drobné červené knoflíky zlepší náladu už jen svým roztomilým tvarem. Navíc jsou bohaté na lykopen, nejsilnější známý antioxidant rostlinného původu. Ten chrání organismus před nádorovými onemocněními, příznivě působí na srdce, krevní tlak a také pokožku.Na cherry rajčatech je nejlepší to, že ani nepotřebují zahradu – můžete je vypěstovat i na balkoně.

4. Fazole černé očko

Všechny luštěniny se sejdou už jen na to, aby zlepšily trávení a peristaltiku střev. No bílé fazole s černým očkem má mezi nimi speciální postavení – a to nejen pro svůj zajímavý vzhled. Obsahuje totiž velmi mnoho folátu (kyseliny listové).
Tato látka je mimořádně důležitá například při nedostatku železa, během těhotenství pro zdravý vývoj plodu. Podle všeho také hraje důležitou roli při fungování hormonů serotoninu, dopaminu a dalších, jejichž nesprávné fungování nás dělá podrážděnými, zapomnětlivými nebo unavenýma.

5. Oregano

Oregano – a další bylinky jako tymián, šalvěj a máta – obsahuje kyselinu kávovou. Nenechte se splést, ta nemá nic společného s kofeinem. Kyselina kávová v kombinaci s kvercetin, který se v Oregánu také nachází, zmírňuje alergické reakce a pomáhá proti úzkosti, únavě a depresii.Kyselina kávová se nachází také v skořici, anýzu, v slunečnicových semínkách a hlavně v agranovom oleji.

6. Slunečnice

Kulaté hlavičky slunečnic by neměly chybět v zahradě dobré nálady nejen proto, že připomínají slunce, ale hlavně pro užitečné látky, které se nacházejí v semínkách.
Kromě zmíněné kyseliny kávové je to především fenylalanin, látka, která ovlivňuje činnost nervové soustavy. (Ten najdete iv kvasnicích a tofu, ale tyto potraviny ve váze nepotěší, však?) Slunečnice přilákají do zahrady život – včely i čmeláků, ptáčky i motýli … A možná nám připomenou básničku o tom, že „štěstí je jenom muška zlatá … “

7. Levandule

Na uklidnění od stresu je levandule starý známý lék. Svou příjemnou vůní přiláká včely a odpudí dotěrný komáři. Potěší ve skříni jako prostředek proti molům, na polštáři jako Usínáček av letní limonádě s citronem jako relaxační potěšení. Levandule nebývá zvlášť náročná na zálivku a vydrží i v skalnaté půdě, ale pokud se o ni budete dobře starat, přinese radost několik let.

8. Heřmánek

Heřmánek je jednou z prvních bylinek, které člověku sejdou na um, když nemůže usnout. Podobně jako oregano obsahuje kyselinu kávovou, ale v čaji chutná mnohem lépe! (Pssst: Ne všechny odrůdy heřmánku chutnají stejně. Některé mají mírně nahořklou chuť. Pro nejlepší chuť v čaji, pěstujte tzv. Německou odrůdu, která bývá vyšší a vzpřímenější.)

9. Pupalka

Pupalka dvouletá je v zásadě divoká rostlina, kterou známe nejčastěji v podobě pupalkového oleje. Ten se užívá při menstruačních potížích nebo problémů během menopauzy. No je známo, že v Severní Americe se v 17. století používala i při různých kožních problémech. Ne každý si asi bude doma pracně vyrábět pupalkový olej, ale možná si alespoň pár semínek podrtit do salátu spolu s lněnými semínky.

10. Třezalka

Další lesních bylinkou, kterou si lze pro radost vysadit v zahradě, je třezalka tečkovaná. Toto známé bylinné antidepresivum dostanete koupit i v lékárně jako sypaný nebo kapesní čaj. Nejúčinnější je však z čerstvých květů – ovšem pozor! Nesmíte ho vypít více než 3 dl denně. Uklidňující čaj z třezalky pomůže při jarní únavě, během klimakteria, ale i při žaludečních vředech. Je však tou bylinkou, kterou je třeba užívat opatrně – třezalkou se možná předávkovat.

Žádné komentáře

Napsat komentář