Domů Stavba a rekonstrukce Restaurování starého nábytku: Se správným postupem to není žádná věda

Restaurování starého nábytku: Se správným postupem to není žádná věda

Ať už jde o skříň, židli, stůl či dveře, na všem se dá po letech používání spatřit nelítostný zub času. Opotřebovávání nábytku však není důvodem pro to, abyste se ho nadobro zbavili.

Jedno z řešení je vzít ošoupaný nábytek na renovaci k odborníkovi, mnozí z vás to však zajisté dokážou i svépomocí. Stačí vybrat správné komponenty a vhodný postup.

Povinná výbava „restaurátora“

Pokud se chystáte vdechnout nový život kovovému či dřevěnému kousku v domácnosti, je důležité, abyste byli správně vybaveni. Co se týče barev a laků, je vždy dobré myslet na základní nátěrovou barvu, lak na okna nebo dveře, antikorozní nátěr, čistící prostředek na štětce a v případě potřeby i ředidlo.

 Chybět vám doma nesmí ani základní nářadí, v tomto případě jde o brusný papír či plátno, drátěný kartáč, váleček na lakování, misku na barvu, krycí fólii nebo gumové rukavice, které jsou nezbytné při styku s agresivní chemií. Důležitou součástí výbavy jsou i zakrývací fólie a páska, která brání znečištění podkladu.

„Nátěr dělejte kulatým nebo plochým štětcem. Určitě se vyplatí investovat do štětců vyšší kvality, které dokáží velmi usnadnit práci. Bylo by nejlepší, pokud byste je skladovali zavěšené a po každé práci důkladně vyčistili vodou nebo ředidlem, „říká Markéta Litoměřická, interiérová designérka projektových marketů Hornbach.

Znovuobjevená krása dřeva

Dobrý výsledek s dřevěným nábytkem dosáhnete, pokud se budete držet následujícího pracovního postupu. Dřevěnou plochu (například dveře) položte nejprve na stojany do vodorovné polohy, v níž ji důkladně zbavte mastnoty, prachu, popřípadě jiných nečistot. Následně je nutné plochu obrousit, ideálně brusným papírem se zrnitostí 180. Mechanicky poškozená místa následně vyplňte tmelem, který před aplikací základního nátěru ještě přebruste. Po zaschnutí konkrétní místa opět zbruste pomocí brusného papíru. Nyní přichází na řadu kulatý štětec a s ním jemná vrstva základního nátěru všech hran a výstupků.

Dalším krokem je dokončení základního nátěru zbývajících ploch, a to válečkem na lak. V tomto stádiu nechte povrch proschnout. Následně aplikujte nátěr podkladové mezivrstvy v pruzích nejlépe svisle, pak napříč a následně opět svisle. Naposledy dovolte materiálu proschnout a na závěr aplikujte finální nátěr krycím lakem požadované barvy.

Nebojte se ani kovu

Abychom nezůstali jen u dřeva, v mnoha domácnostech se najdou například kovové ploty či zábradlí. Jak je všeobecně známo, podléhají korozi a nepřeje povětrnostním vlivům. V případě kovů je na úplném začátku opravdu nezbytné odstranit ředidlem jakoukoliv mastnotu, aby bylo zaručeno, že nátěr správně přilne. Nyní přichází na řadu odstranění zbytků rzi s pomocí drátěného kartáče a brusného plátna.

Na rezavé místa se zaměřte obzvlášť pečlivě, zbylá rez by rychle přerostla i novým nátěrem. Následuje základní vrstva nátěru s ochrannou antikorozní složkou. Po zaschnutí plochu zbruste plátnem se zrnitostí 180 a stejným postupem aplikujte druhou vrstvu nátěru. Po proschnutí použijte matný lak nebo barvu na železo, čímž vznikne nátěr závěrečný.

Žádné komentáře

Napsat komentář