Domů Zahrada Rekonstrukce zahrady

Rekonstrukce zahrady

Čeká vás rekonstrukce zahrady? Atraktivní a moderní vzhled není to jediné, co jí můžete získat. Bonusem pro vás i děti mohou být i nové způsoby trávení volného času.

Máte zahradu už déle a zažádalo se vám vdechnout jí nový život či plánujete do ní zakomponovat nové prvky? Zavolejte si zkušeného zahradního architekta, který má na daný prostor pohled nezaujatý každodenním stereotypem. Pozvat si odborníka má smysl, i když jste čerstvým vlastníkem staré zahrady. Dokáže si totiž představit mnohem více možností a řešení, jak by napadlo vám. V obou případech společně zvažte, zda na původní podobu a styl zahrady navázat, nebo půjdete zcela novým směrem. Při výběru zahradního architekta buďte zvlášť opatrní, ne každý má totiž cit pro zachování hodnotných a pěkných prvků a správné napojení těch nových.

Plňte si sny

Doba se výrazně změnila. Zatímco kdysi byly kolem rodinných domů povinné zeleninové záhony a ovocné stromy, dnes je hlavním úkolem zahrady relax. Můžete si tu dokonce plnit několik sny. Každé ráno si zaplavat ve vlastním bazénu, ze sauny skočit do  jezírka , číst knížky a popíjet kávu na lavičce pod statným stromem, bavit se s návštěvami na večerních párty či oprášit staré písničky při ohnisku. Praktické jsou dětské prvky umístěny tak, abyste měli ratolesti na očích přímo z kuchyně nebo obývacího pokoje. Nechtějte však mít vše, rozhodněte se pro to, co vás opravdu láká.

Něco si vyžádá výraznější terénní práce či celkovou změnu koncepce, jiným pouze zlehka změníte momentální vizáž. Kromě nových funkcí myslete při předělávání na praktičnost. Zahrady se v minulosti obešly bez automatických závlahových systémů, osvětlení či automatických sekaček.

Promyslete si, do čeho se vzhledem k velikosti a užívání plochy vyplatí investovat, a zahrňte to do plánů. Vaše zahrada tak bude komfortnější, bezpečnější či zajímavá i za tmy. Všímejte si materiály použité v exteriéru, nejen na terase a chodníčcích, ale i na fasádě domu. Pokud vám vyhovují, nechte část z nich zapracovat do nového návrhu, což nakonec celou vizáž sjednotí.

Ornice je vzácná

Ornice je vrchních asi dvacet až třicet centimetrů půdy a její hlavní vlastností je úrodnost. Díky ní jsou rostliny schopné růstu a její kondice má vliv i na jejich odolnost a zdraví.

Při terénních pracích proto dbejte na správné zacházení. Strojově ji nechte shrnout na vhodné místo a až potom začněte s výkopovými pracemi pro bazén, jezírko či chodníky . Zeminu z výkopu použijte na modelaci terénu uložením pouze na podorničí nebo ji nechte odvézt. Teprve když jsou stavební práce hotové, shrňte ornici zpět na místo. Podstatné je přitom nemíchat ornici s podornicí.

Dospělá zeleň – velké plus

Zatímco stromy a keře vyrostou, trvá to mnoho let. Je skvělé, když se v zahradě nachází dospělá zeleň, i kdyby to byly „pouze“ ovocné stromy. Nejednou vytváří žádanou optickou clonu od ulice či nad terasou poskytuje požadovaný stín. Stromy se dají také dobře využít k zavěšení houpací sítě, umístění lavičky nebo dětských prolézaček. Jako první dejte zhodnotit zdravotní stav zeleně. Nemocné a poškozené kusy dejte odstranit, zdravé zapracovat do nového návrhu.

Problematické bývají stromy vysazeny na nevhodném místě, například těsně vedle domu, nebo před okny. V prvním zmíněném mohou narušit zdi, ve druhém příliš zastiňují interiér.

A to z nich dělá adepty na vyřezání či v případě stínění na silné prořezání. Výhodou většiny krov je možnost zmlazení řezem zvoleným podle druhu, což nejednou nastartuje silný růst a kvetení. V zahradách narazíte i na trvalky a cibuloviny, jako jsou pivoňky, kosatce, lilie, denivky, které se dají přesazovat. Než začnete předělávat zahradu, vytvořte pro ně provizorní záhon a vysaďte je tam. Sáhnete po nich až později, při výsadbách nových záhonů, kde se dají dobře přimíchat.

Co s trávníkem?

To závisí na jeho aktuálního stavu a od prací, které budou při rekonstrukci zahrady dít. V zásadě platí, že ve venkovské zahradě je příměs mnoha bylin, jako jsou plazivé Lupina či oblíbené sedmikrásky, vítaná, trávník tak působí mnohem přirozeněji. Zredukovat jejich množství, případně odstranit mech pomůže vertikutace.

Vertikutátor, stroj podobný sekačce , má nože a drn prořezává až ke kořenům, do dvou až tří milimetrů hloubky. Rotující čepele vyhazují mech, zbytky trávy a rostlin na trávník nebo do sběrného koše. Vertikuluje se ve dvou na sebe kolmých směrech. Počítejte s tím, že plocha po této proceduře vypadá opravdu špatně.

Na prázdné plošky dosejte semeno a zavalcujte. V oblastech s těžkou půdou nebo pokud je trávník velmi narušen, můžete celou plochu zasypat jemnou vrstvou písku smíchanou s travním semenem a zaválcovat. Dokud doroste nový koberec , udržujte půdu stále vlhkou. Klíčící semena jsou totiž náchylné na vyschnutí.

Pokud však toužíte po dokonalém trávníku, je lepší investovat do jeho výměny. Práce naplánujte na konec léta. Nejprve se musí odstranit původní porost. Na zrychlení prací se používá totální herbicid, který se aplikuje na dobře vzrostlé rostliny. Po odumření se drn odstraní, půda se snadno budou orat, zapracuje se do ní kompost jako výživa, případně i písek. Pokračuje se instalací automatické závlahy a vyrovnáním povrchu. Následuje pokládání travního koberce nebo výsev trávníku . I v tomto případě platí, že dokud se koberec ujme nebo tráva vyklíčí a vyroste, musí být povrch neustále vlhký.

Žádné komentáře

Napsat komentář