Domů Zahrada Řebříček obecný pomůže s trávením i s tlakem

Řebříček obecný pomůže s trávením i s tlakem

Tuto bylinku zná určitě každý. Běžně ji najdete na loukách, kde jsou její bílé květy nepřehlédnutelné. Věděli jste však na co všechno je žebříček dobrý?

Řebříček obecný  (Achillea millefolium) 

Žebříček je trvalka s charakteristickou vůní. Roste na suchých loukách, okrajích lesů. Květní stonky jsou až 50 cm dlouhé. Vyrůstají z přízemní růžice pérovitě stříhaných listů. Úbory tvoří dvojí květy uspořádány do chocholíkatých lat – nažloutlé trubkovité a bílé až narůžovělé jazykovité po obvodu.

V květnu až v srpnu se sklízejí květní úbory s kusem stonky ještě před plným rozkvětem všech květin – tehdy má rostlina nejvyšší obsah účinných látek. Sušit je můžete volně rozložené ve stínu nebo při teplotě do 35 ° C.

Jak pomáhá

Čaj z žebříčku se používá při poruchách trávicí soustavy, při žlučníkových potížích a při poruchách oběhového systému (upravuje krevní tlak). Žebříček dezinfikuje ústní dutinu, pomáhá při paradentóze, ale i při vyrážkách a ranách na kůži.

Věděli jste, že …

… sušené stonky žebříčku se v Číně používají při předpovídání budoucnosti. V Anglii byly sušené listy náhradou tabáku. Žebříček na svatbě prý novomanželům zaručí sedm spokojených let. Díky svým odmašťujícím a léčivým účinkem je častou přísadou kosmetických výrobků.

Žádné komentáře

Napsat komentář