Přestože bezdrátová technologie proniká i do domácí techniky, zcela bez kabelů to zatím nejde. Kam je uklidit?
Přes kabel přichází digitální televizní signál a vysokorychlostní internet, potřebuje ho počítač, herní konzole, pračka, žehlička, sporák i kuchyňský robot. Na zdánlivě neřešitelný problém jsme se zeptali odbornice.
Organizovaný chaos
Každé zařízení má svůj kabel, a když se jich na jednom místě nahromadí více, vzniká chaos. Nesmíme zapomínat ani na prodlužovačky, které sice usnadňují napájení všech přístrojů, ale situaci ještě více komplikují.
Shluk kabelů na jednom místě můžete sice šikovně zapatrošiť za skříň či pod televizní stolek, doporučujeme však dodržovat alespoň základní řád. Pomohou kabelové organizéry, například suchý zip, úchytky a speciální klipsny. Není totiž nic horšího než zamotané kabely.
Nejlepší přítel kabelu
Jak si poradit s kabely z internetu, televize nebo z prodlužovaček, které někdy vedou přes celý pokoj, v horším případě i přes polovinu domácnosti? Nejlepší je zakrýt jejich lištami. Je to efektivní způsob, jak natáhnout kabely z bodu A do bodu B nenápadně, esteticky a prakticky. Lišty zabraňují poškození kabelů a zároveň chrání zdraví členů domácnosti.
Jistě si umíte představit, co může následovat, když klopýtnete o volný kabel. Instalace lišty je jednoduchá – podle zvoleného typu ji stačí přilepit nebo přišroubovat. V obchodech najdete různé lišty, které se liší barvou, průřezem i rozměry.
Nepatří na stěny
Kabely nemají co hledat na zdi, ale v některých situacích neexistuje jiné řešení. Pokud se například rozhodnete zavěsit televizor na zeď, doporučujeme využít speciální lišty s názvem „systémový sloupec“. Jde o oblý tubus, který je ideální na skryté vedení kabelů na stěně. S trochou šikovnosti ho zamaskujete tak, aby zbytečně nepoutá pozornost.
Pomůže i nábytek
Většina lidí řeší problém s kabely pouze pomocí nábytku – vedou je poza stoly a skříně. Výrobci často zakomponují do nábytku otvory, aby se kabely nenápadně a jednoduše dostali tam, kam patří.
Operátoři poskytující internetové a televizní služby zas dokáží soustředit vše do jedné centrály, na kterou si připojíte koncová zařízení, například televizor v obývacím pokoji, počítač v pracovně či v dětském pokoji, telefon ve vstupní hale. Před jejím instalací si však musíte promyslet, kde si službu dáte ukončit. Náročnější volbou je drážkování a schovávání kabelů pod omítku, které se vyplatí při novostavbě.
Čtyřnohé riziko
Většina kabelů má dostatečnou tloušťku, proto nepotřebují speciální péči. Optické kabely jsou výrazně tenčí, ale dostatečně ohebné a odolné proti poškození a zlomení, proto je můžete skrýt například pod koberec. Jejich potenciálními nepřáteli však mohou být domácí mazlíčci, kteří jsou nejčastěji zodpovědní za výpadek internetu.
Stavíte nebo renovujete?
Na kabely třeba myslet i při stavbě nebo rekonstrukci. Pokud se rozhodnete měnit podlahu, vyplatí se pod novou podlahu vložit chráničku nebo trubku se zatahovacím perem. Později do ní můžete natáhnout potřebné kabely. Při stavbě domu je vhodné zvážit i zabudování FXP hadic do stěn. Pokud budete chtít o pár let natáhnout kabely mezi pokoji, vyřeší vám problém.