Jedním ze způsobů, jak může být domácnost energeticky nezávislá a ještě při tom i ušetřit, je používání propanové (LPG) zásobníků. Výhodné jsou zejména v lokalitách, kde není dostupný zemní plyn a budování elektrické přípojky by bylo velmi drahé. Rodinnému domu mohou přinést měsíční úspory až ve výši téměř 30 procent.
LPG zásobníky lze instalovat kdekoliv, kde potřebuje domácnost či podnikatel rychlou a levnou energii. V případě nutnosti, ať už z estetických nebo prostorových důvodů, je možné skrýt propanový zásobník i pod zem.
Cenově výhodný zdroj energie je velmi zajímavý především pro ekologicky uvědomělé zákazníky. Zkapalněný propan má totiž vysokou výhřevnost a neprodukuje téměř žádný smog. Jeho výhodou je naakumulované velkého množství energie do malého objemu, který stačí doplnit v případě běžné domácnosti pouze jednou ročně.
Propan má multifunkční využití pro zákazníky nejen při vytápění domů či horských chat, ale i pro různé výrobní haly či zemědělská družstva, které ho umí zužitkovat například na sušení zemědělských plodin.
„Přednosti propanu využívají již stovky našich zákazníků. Ti upřednostňují vysokou výhřevnost a nižší ceny oproti elektřině. Počet domácností a podnikatelů, kteří využívají tento ekologický plyn propan, odhadujeme na více než 1 600, „uvedl prezident Sdružení LPG společností .
Jak tedy postupovat, když má někdo zájem o toto řešení? Členové zmíněného sdružení na základě požadavku zákazníka vypracují projekt, zajistí celý systém dovozu, usazení zásobníku, stavební úpravy rozvodů, jakož i napojení na teplovodní systém kotle a komína s revizí za jednorázový poplatek ve výši asi 4 550 eur.
Celý systém je samostatný a bezpečný. Počáteční investice se při běžném rodinném domě v případě montáže nadzemního zásobníku vrátí zhruba do tří let. Na umístění vnějšího zásobníku si třeba rezervovat přibližně 20 čtverečních metrů v okolí nemovitosti. Při podzemním zásobníku takové omezení odpadá.